Trwa ładowanie...

Miś Uszatek i dwie statuetki Oscara idą pod młotek - studio SE-MA-FOR przejmują komornicy

Legendarne łódzkie studio filmowe Se-ma-for zostało zajęte przez komorników. Pamiątki po kultowych bajkach, które można był oglądać w muzeum animacji zostaną zlicytowane.

Share
Miś Uszatek i dwie statuetki Oscara idą pod młotek - studio SE-MA-FOR przejmują komornicyŹródło: East News
dyzz4xb

Se-ma-for: pamiątki po legendarnych animacjach zostały zajęte przez komorników

Choć studio Se-ma-for praktycznie nie istnieje od kilku lat, to pamiątki po kultowych animowanych bajach dostępne były zwiedzającym w Muzeum Animacji Se-ma-for. Niestety całą ekspozycję właśnie przejęli komornicy – jak się okazuje studio i muzeum przez lata obrosło w długi. Wierzyciele aby odzyskać utracone pieniądze zwrócili się o pomoc do firm windykacyjnych.

Upadającej legendzie animacji próbowała pomóc rada miasta Łodzi. Niestety wiosną 2018 roku okazało się, że przejęcie ekspozycji nie jest możliwe – kukiełki i elementy kultowych scenografii ze słynnych bajek są już objęte egzekucją komorniczą. Mimo wszystko urząd miasta zwrócił się do prokuratury o zabezpieczenie chociaż części eksponatów – jeśli jednak się to nie uda zbiory prawdopodobnie zostaną zlicytowane i trafią do prywatnych zbiorów.

Wśród zabezpieczonych przez komorników przedmiotów są również dwie statuetki Oscara, które studio otrzymało za filmy: "Tango" (1982 r.) i "Piotruś i wilk" (2007 r.)

dyzz4xb

Se-ma-for: to tutaj powstał "Miś Uszatek", "Kot Filmeon" i "Mały pingwin Pik-Pok"

Początki Se-ma-fora sięgają 1947 roku, kiedy plastyk Zenon Wasilewski zrealizował pierwszy lalkowy film animowany "Za króla Krakusa". Na początku lat sześćdziesiątych zmieniono nazwę wytwórni na Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. To właśnie wtedy rozpoczęto realizację "Przygód Misia Colargola" i "Zaczarowanego ołówka". W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Se-ma-for wyprodukował znane serie animacji "Miś Uszatek", "Mały Pingiwn Pik-Pok", "Przygody kota Filemona" i "Przygód kilka wróbla Ćwirka". To na tych bajkach wychowały się pokolenia Polaków.

Od 1999 roku Se-ma-for został sprywatyzowany. Od tamtego czasu w studiu zrealizowano wiele filmów lalkowych – m.in. oscarową animację "Piotruś i wilk" Suzie Templeton.

dyzz4xb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyzz4xb
dyzz4xb
Więcej tematów