Polska"Miś Ratownik" dla dzieci rannych w wypadkach

"Miś Ratownik" dla dzieci rannych w wypadkach

Pluszowe pacynki "Misia Ratownika" będą wręczać dzieciom poszkodowanym w wypadkach łódzcy strażacy i policjanci oraz pracownicy pogotowia. Misie przekazało łódzkim służbom ratowniczym Stowarzyszenie "Misie Ratują Dzieci".

"Miś Ratownik" dla dzieci rannych w wypadkach
Źródło zdjęć: © PAP

19.07.2005 | aktual.: 19.07.2005 16:46

Zdaniem szefa stowarzyszenia Edwarda Polka, "Miś Ratownik" ma przede wszystkim złagodzić urazy psychiczne, których dziecko doznało podczas wypadku. Ułatwia również służbom ratowniczym nawiązanie kontaktu z maluchem, który jest w szoku.

"Miś Ratownik" ma ok. 30 centymetrów wysokości i jest w kolorach żółtym i pomarańczowym. Jak wyjaśnił Polek, kolor i wygląd misia został opracowany po badaniach z udziałem dzieci. W tym roku po raz pierwszy nasza maskotka jest pacynką, którą np. policjant może założyć na dłoń i odgrywając krótką scenkę próbować odwrócić uwagę dziecka od nieszczęścia - powiedział Polek.

Jak poinformowała Grażyna Kaźmierczak z łódzkiego pogotowia, karetki wyjeżdżają rocznie ok. dwa tysiące razy do wypadków z udziałem najmłodszych. Ta akcja jest nie do przecenienia. Moim zdaniem wypadki - drogowe, w szkole czy na podwórku - często są wynikiem zaniedbania ze strony dorosłych. Dla wielu z tych dzieci, miś jest pierwszą i często jedyną maskotką w życiu - powiedziała Kaźmierczak.

Stowarzyszenie "Misie Ratują Dzieci" organizuje także bezpłatne turnusy terapeutyczno-wypoczynkowe w Kołobrzegu dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Każdy miś jest także nośnikiem informacji. Na brzuszku zabawki umieszczono numer telefonu i adres stowarzyszenia. Dzięki temu rodzice mogą szybko zgłosić się do naszej organizacji po wypadku, by dziecko wzięło udział w rehabilitacji - dodał Polek.

Pomysł wręczania dzieciom poszkodowanym w wypadkach maskotek powstał 10 lat temu w Stanach Zjednoczonych. W świadomości najmłodszych miś uosabia ciepło i bezpieczeństwo, a dla dziecka po wypadku jest źródłem oparcia. Zdaniem członków stowarzyszenia, wręczona maskotka pomaga w odzyskaniu emocjonalnej równowagi. W Polsce akcja prowadzona jest od pięciu lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)