Trwa ładowanie...
d1xwm5c
d1xwm5c
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mirosław Wróblewski zrezygnował z kandydowania na GIODO

Mec. Mirosław Wróblewski, którego kandydaturę na nowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zgłosił klub PO, zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko. Sprawą wyboru nowego kandydata na GIODO klub PO ma się zająć w przyszłym tygodniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1xwm5c

Z informacji PAP uzyskanych w Kancelarii Sejmu wynika, że pismo o rezygnacji mec. Wróblewskiego wpłynęło już do Sejmu.

- Wczoraj otrzymałam wiadomość, że pan Wróblewski złożył rezygnację do Kancelarii Sejmu. Taką informację przesłał nam przewodniczący (klubu PO) Rafał Grupiński - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.

Wróblewski potwierdził, że złożył pismo o wycofaniu swojej zgody na kandydowanie. - Pismo zostało skierowane do przewodniczącego klubu, który mnie wskazał - dodał. - Oceniłem, że w obecnych warunkach i okolicznościach moja kandydatura nie może liczyć na poparcie. W związku z tym, biorąc pod uwagę, że Polskę czekają wyzwania związane z reformą ochrony danych osobowych i istnieje konieczność szybkiego wyboru nowego GIODO, znając też realia polityki, wydaje mi się, że nie mogłem już nic innego uczynić - powiedział Wróblewski.

d1xwm5c

Według Śledzińskiej-Katarasińskiej klub Platformy nie ma na razie żadnego nowego kandydata. Władze klubowe zajmą się ta sprawą w przyszłym tygodniu.

We wtorek "Rzeczpospolita" pisała, że wycofanie poparcia dla Wróblewskiego to efekt konfliktu premier Ewy Kopacz z szefem klubu parlamentarnego Rafałem Grupińskim, który miał zgłosić kandydata dla GIODO bez uzgodnienia z premier. "Część polityków PO uważa więc, że nowym GIODO zostanie inna z zaufanych Ewy Kopacz. Najczęściej wymieniane jest nazwisko Bożenny Bukiewicz, posłanki PO z województwa lubuskiego" - pisał dziennik. Sama Bukiewicz dementowała jednak te informacje.

Minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła, że premier Kopacz nie angażowała się w sprawę wyboru kandydata PO na nowego GIODO.

Nieoficjalnie posłowie PO znający sprawę przyznają jednak, że mec. Wróblewski został poproszony o rezygnację przez władze klubu Platformy. Powodem miało być nieporozumienie na linii klub PO - premier Kopacz. O rekomendację klubu od kilku tygodni, również u szefowej rządu zabiegała posłanka Bożena Szydłowska, jednak otrzymał ją mec. Wróblewski. Decyzja władz klubu Platformy nie spodobała się Kopacz, stąd postanowienie o zmianie kandydata.

d1xwm5c

Rozmówcy PAP podkreślają, że Szydłowska ma kompetencje do pełnienia funkcji GIODO. - Pani poseł to bardzo zaangażowana i pracowita osoba, z pewnością będzie miała poparcie naszych kolegów w klubie - powiedział jeden z posłów Platformy. Z samą Szydłowską do czasu nadania depeszy nie udało się PAP skontaktować.

Wakat na stanowisku GIODO wynika z objęcia przed dotychczasowego Inspektora - Wojciecha Wiewiórowskiego funkcji zastępcy europejskiego inspektora ochrony danych.

d1xwm5c

Podziel się opinią

Share

d1xwm5c

d1xwm5c
Więcej tematów