Ministrowie finansów państw G‑8 m.in. o bezpieczeństwie energetycznym
Ministrowie finansów państw G-8 rozpoczęli w Petersburgu dwudniowe spotkanie, poświęcone m.in. bezpieczeństwu energetycznemu. Piątkowe rozmowy mają charakter nieformalny - obejmują program kulturalny i powitalną kolację. Spotkania robocze odbędą się w sobotę.
Minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin zapowiedział, że uczestnicy spotkania będą rozmawiać między innymi o bezpieczeństwie energetycznym, sytuacji na rynkach naftowych i dostępie biedniejszych państw do źródeł energii.
Osobnym tematem obrad ma być walka z chorobami zakaźnymi i stopień przygotowania gospodarek do walki z ptasią grypą.
Oczywiście będzie też omawiana walka z finansowaniem działalności terrorystycznej - podkreślił Kudrin.
Na konferencji prasowej w piątek Kudrin zapowiedział, że Rosja anuluje dług najbiedniejszych państw świata w wysokości 700 mln dol., a ponadto w najbliższych latach zwiększy pomoc dla tych państw ze 100 do 150 mln dol.
Jak powiedział na tej samej konferencji prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz, w ramach anulowania długu w krajach tych zostaną zrealizowane projekty w sferze walki z chorobami zakaźnymi i rozwoju infrastruktury na sumę 250 mln dol. Dodał, że w krajach Afryki co roku umiera na malarię milion osób.
Koordynator programu Światowej Organizacji Zdrowia ds. walki z gruźlicą w Rosji Wiaczesław Jakuboczak wyraził w piątek nadzieję, że państwa G-8 wezmą na siebie rolę lidera w walce z chorobami zakaźnymi na świecie. Dodał, że oczekuje o uczestników szczytu nie tyle nowych programów i pakietów ich finansowania, co deklaracji zdecydowania w walce z tymi chorobami.
W spotkaniu w Petersburgu wezmą również udział ministrowie finansów Austrii, Chin, Indii, Brazylii, Australii, Korei Południowej i Nigerii, a także szefowie Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Uczestnicy spotkania mają przyjąć oświadczenie, które - jak informują organizatorzy - "będzie podstawą wielu decyzji" szczytu szefów państw G8 w Petersburgu w dniach 15-17 lipca.
W skład grupy G8, której w tym roku przewodzi Rosja, wchodzi siedem najbardziej uprzemysłowionych państw świata (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz Rosja.
Małgorzata Wyrzykowska