Trwa ładowanie...

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na reportaż WP. Zapowiada zmiany

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś odpowiedział na artykuł WP, który opisuje wstrząsające historie chłopców - ofiar ogromnej przemocy w ośrodku w Renicach. Przedstawiciel resortu sprawiedliwości zapowiedział zmiany w tym zakresie.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na reportaż WP. Zapowiada zmianyŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3f8e62
d3f8e62

W czwartek w WP ukazał się wstrząsający reportaż Anny Śmigulec, która opisała dramatyczne wydarzenia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Renicach. Według relacji trzech chłopców, którzy byli podopiecznymi placówki, przez lata dochodziło tam do aktów przemocy i terroru psychiczno-fizycznego. Czynnie zaangażowani w całą spiralę agresji byli wychowawcy, którzy poprzez więzienną strukturę sprawowali pieczę nad nieletnimi, stosując wobec nich nagminne kary cielesne.

Adrian - kręgosłup złamany podczas ucieczki przed oprawcami. Kuba - plecy przypalone papierosami i rozgrzanymi gwoźdźmi. Krystian - pobity przez wychowawcę. To naoczne przykłady opisane przez naszą dziennikarkę.

Zobacz także: Arłukowicz o wstrząsającym reportażu WP. "Muszą ponieść odpowiedzialność"

Woś zapowiada zmiany

Po naszej publikacji do sprawy odniósł się wiceminister Michał Woś, który aktualnie w resorcie sprawiedliwości odpowiada m.in. za nowe prawo regulujące postępowanie u nieletnich.

d3f8e62

"Nadzór nad prowadzonymi m.in. przez samorządy Młodzieżowymi Ośrodkami Wychowawczymi natychmiast trzeba wzmocnić, żeby skończyć z patologiami. To przewiduje nowa ustawa o resocjalizacji nieletnich, którą przedstawiłem w czerwcu. Właśnie kończymy konsultacje" - stwierdził polityk Solidarnej Polski.

W swoim wpisie wiceszef MS podkreślił, że "obraz poprawczaków jest o niebo lepszy", co potwierdza też artykuł Anny Śmigulec. "W sprawie MOW w Renicach zleciłem lustrację w miejscowym sądzie rodzinnym i wystąpiłem do Prokuratury Krajowej o przeniesienie spraw poza powiat myśliborski oraz analizę wszystkich umorzonych postępowań" - dodał Michał Woś.

Inne głosy

Nie jest to pierwsza komentarz do reportażu WP. Już wcześniej na Twitterze odniosła się do niego europosłanka PiS. Beata Mazurek wezwała do reakcji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

d3f8e62

MEiN poinformowało z kolei, że Przemysław Czarnek zwrócił się do zachodniopomorskiego kuratora oświaty o wszczęcie natychmiastowej kontroli w tej placówce i wszystkich młodzieżowych ośrodkach wychowawczych w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f8e62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f8e62
Więcej tematów