Ministerstwo Sprawiedliwości komentuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy, że mimo iż Trybunał utrzymał w mocy odmówienie ekstradycji oskarżonego Polaka przez irlandzki sąd, sentencja jego wyroku jest "zgodna z sugestiami polskiego rządu". Jak twierdzi Zbigniew Ziobro, TSUE "w subtelny sposób pouczył irlandzki sąd".
"Sentencja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ekstradycji z Irlandii Polaka podejrzanego o udział w mafii narkotykowej jest zgodna z sugestiami polskiego rządu. Trybunał w żadnym punkcie nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce. Dlatego nie zgodził się na automatyczną odmowę wydania polskiego obywatela podejrzanego o popełnienie poważnych przestępstw" - czytamy w stanowisku MS.
W stanowisku resortu sprawiedliwości czytamy również, że samo wszczęcie wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu Unii Europejskiej może być podstawą odmowy wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, co zresztą stwierdził Trybunał.
"Według Trybunału irlandzki sąd powinien bezwzględnie ustalić, czy rzekome naruszenia zasad praworządności mogą negatywnie wpływać na sytuację osoby ściganej w wypadku jej przekazania do Polski. Ustalenia te nie mogą mieć charakteru generalnego i abstrakcyjnego, ale muszą być szczegółowe, precyzyjne i konkretne. Trybunał stwierdził, że należy wziąć przy tym pod uwagę m.in. realia konkretnej sprawy i charakter przestępstwa zarzuconego oskarżonemu" - podkreśla resort sprawiedliwości.
Zobacz także: Wassermann o sytuacji z 2015 roku: "Wtedy im to nie przeszkadzało"
- Irlandzki sąd powoływał się na fakt wdrożenia przeciwko Polsce art. 7 traktatu o Unii Europejskiej w sprawie naruszenia praworządności w Polsce, zwracając uwagę, że ten fakt mógłby mieć wpływ na przebieg procesu. Na podstawie samego wdrożenia procedury nie można jednak wyciągnąć wniosku co do działalności konkretnego sądu. Zarzuty irlandzkiego sądu miały charakter abstrakcyjny, a nie precyzyjny. Należy również zwrócić uwagę, że oskarżonemu zostały postawione poważne zarzuty, dotyczące handlu narkotykami i był on ścigany listem gończym – podkreśla dr Rafał Kierzynka, naczelnik Wydziału Europejskiego i Międzynarodowego Prawa Karnego MS.
Jak czytamy w stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowisko Trybunału jest jednak w pełni zgodne z polskimi przepisami implementującymi decyzję ramową w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. W myśl art. 607p par. 1 pkt 5 Kodeksu postępowania karnego polski sąd ma obowiązek odmowy wykonania nakazu, jeżeli naruszałoby to wolności oraz prawa człowieka i obywatela.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl