Trwa ładowanie...

Ministerstwo promowania cnoty osiągnęło cel. Nagła zmiana w telewizji

Prezenterki i reporterki w kanałach telewizyjnych w Afganistanie pojawiły się na wizji w niedzielę z zakrytymi twarzami. Taki jest nakaz talibów, którzy od lata zeszłego roku, od czasu przejęcia władzy, konsekwentnie wprowadzają swoje zasady życia społecznego.

W programach informacyjnych w afgańskiej telewizji nie będzie można zobaczyć już kobiecej twarzy. Prezenterki i dziennikarki mogą pokazać na wizji jedynie oczy W programach informacyjnych w afgańskiej telewizji nie będzie można zobaczyć już kobiecej twarzy. Prezenterki i dziennikarki mogą pokazać na wizji jedynie oczy Źródło: Twitter
d2xr353
d2xr353

Zmienia się życie kobiet w Afganistanie pod nową władzą. Talibowie dopięli swego i doprowadzili do wejścia w życie kolejnego nakazu dotyczącego kobiet. Wcześniej ministerstwo talibów ds. zapobiegania występkom i propagowania cnoty nakazało wszystkim kobietom noszenie zasłony na twarz w miejscach publicznych pod groźbą kary. Od soboty zobowiązane zostały do tego wszystkie kobiety pojawiające się w mediach.

Jak zauważa CNN News, prezenterki w hidżabach i innych rodzajach zasłon zakrywających twarz, pojawiały się w afgańskich popularnych kanałach, takich jak TOLOnews, Ariana Television, Shamshad TV i 1TV. Jednak nie jest to komfortowa praca.

- Jesteśmy muzułmanami, nosimy hidżab, chowamy włosy, ale prezenterowi bardzo trudno jest zakryć twarz przez dwie lub trzy godziny z rzędu i tak mówić na wizji - powiedziała BBC Farida Sial, pracownica TOLOnews. Powiedziała także, że chce, aby społeczność międzynarodowa wywarła presję na talibów, aby unieważnili edykt, który wymazuje kobiety z życia społecznego i politycznego.

d2xr353

Niektóre z dziennikarek i spikerek początkowo odmówiły podporządkowania się temu przepisowi. Jednak ich pracodawcom grożą ogromne kary. Khpolwak Sapai, zastępca dyrektora kanału, napisał w mediach społecznościowych: "Jesteśmy dzisiaj w głębokim smutku".

Ministerstwo promowania cnoty osiągnęło cel. Nagła zmiana w telewizji

Prezenterki telewizyjne obawiają się, że to dopiero początek ich problemów. Docelowo mają zostać całkowicie usunięte z wizji. Tak, wbrew deklaracjom, jakie były składane przez nową władzę Afganistanu w sierpniu 2021 roku, realizują się najczarniejsze scenariusze. Talibowie wcale nie wykazują elastyczności wobec dotychczasowych norm życia społecznego w tym kraju.

Szereg ograniczeń dotyczących kobiet już weszło w życie. Nie mogą podróżować same bez męskiego opiekuna, mają wyznaczone osobne dni na odwiedzanie parków publicznych. Dziewczynki mają ograniczany dostęp do edukacji.

d2xr353

Media zostały poinformowane o dekrecie w środę. Orzeczenie ma miejsce dwa tygodnie po tym, jak wszystkim kobietom nakazano stosowanie zasłon w miejscach publicznych pod groźbą kary.

Dramat kobiet w Afganistanie. Talibowie je biją i poniżają na ulicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xr353
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xr353
Więcej tematów