ŚwiatMinisterstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprzecza obecności rosyjskich konwojów na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprzecza obecności rosyjskich konwojów na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprzecza obecności rosyjskich konwojów na Ukrainie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

12.11.2014 18:00, aktual.: 12.11.2014 18:40

Ministerstwo Obrony Rosji jako "gołosłowne" określiło wypowiedzi naczelnego dowódcy sił NATO w Europie gen. Philipa Breedlove'a o tym, że we wschodniej części Ukrainy znajdują się rosyjskie konwoje militarne.

- Przestaliśmy już zwracać uwagę na gołosłowne oświadczenia szefa sił NATO w Europie gen. Breedlove'a o "zaobserwowanych" rosyjskich kolumnach, które jakoby wtargnęły na Ukrainę - powiedział na konferencji rzecznik prasowy ministerstwa obrony Igor Konaszenkow. - Te "regularne" oskarżenia o obecność sił rosyjskich na Ukrainie nie zostały nigdy potwierdzone - dodał.

Obecny na konferencji prasowej rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zarzucił NATO próby wywołania "antyrosyjskich nastrojów" w Europie; mówił też o "wzroście obcej obecności wojskowej w pobliżu granicy rosyjskiej, zwłaszcza z Ukrainą".

- Wstępna "analiza" wydarzeń "nakazuje konieczność utrzymania w stanie pogotowia oddziałów w okręgu wojskowym Południe (obejmującym granicę rosyjsko-ukraińską), aby zapewnić bezpieczeństwo kraju i jego sojuszników na strategicznej osi południe-zachód. W tych warunkach jednym z głównych zadań jest stworzenie samowystarczalnej grupy wojskowej, która gromadziłaby żołnierzy wszystkich rodzajów na Półwyspie Krymskim - oświadczył Szojgu.

Sytuacja na południowym zachodzie Rosji jest "skomplikowana, głównie z powodu sytuacji na Ukrainie" - dodał rosyjski minister obrony.

Według generała Breedlove'a, powołującego się na dane, które zdobyło NATO, na terenie Ukrainy zaobserwowano kolumny pojazdów wojskowych i wiozących wyposażenie militarne oraz oddziały bojowników. Generał dodał, że z pewnością część z nich przewozi artylerię ciężką, a pięć spośród nich transportuje wieloprowadnicowe artyleryjskie wyrzutnie rakietowe.

W sobotę obserwatorzy OBWE poinformowali, że samochody wojskowe bez tablic rejestracyjnych przewożą na Ukrainę działa kalibru 122 milimetrów; w konwojach jadą żołnierze w ciemnozielonych mundurach bez dystynkcji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (137)
Zobacz także