Ministerstwo o odwołaniu Pietrasa: były spotkania z pracownikami Opery Narodowej
Rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jan Kasprzyk poinformował, że decyzja o odwołaniu dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Sławomira Pietrasa poprzedzona była "wieloma spotkaniami i rozmowami z pracownikami teatru, wywodzącymi się ze wszystkich grup zawodowych".
Minister Kazimierz Michał Ujazdowski odwołał Pietrasa z funkcji dyrektora naczelnego od 1 lutego. Jego obowiązki powierzył obecnemu dyrektorowi muzycznemu, Kazimierzowi Kordowi. Na stanowisku dyrektora artystycznego pozostał Mariusz Treliński.
Sławomir Pietras mówił, że minister podjął decyzję o jego odwołaniu bez konsultacji z pracownikami Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Podobnego zdania była szefowa NSZZ "Solidarność" Ewa Djaczenko. Według niej, nie doszło do spotkania przedstawicieli związków zawodowych i ministerstwa. Ona sama - jak podkreślała - spotkała się z ministrem Ujazdowskim tylko raz.
Kasprzyk zapewnił, że minister Ujazdowski oraz sekretarz stanu Jarosław Sellin i podsekretarz stanu Tomasz Merta odbyli wiele spotkań i rozmów z pracownikami teatru, w tym z przedstawicielami związków zawodowych.
Pani Djaczenko - przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w Teatrze Wielkim - była gościem Pana Ministra 13 stycznia br. i na tym spotkaniu został jej przedstawiony zamiar odwołania dyrektora Pietrasa ze względu na dobro instytucji, a przez to rozwiązanie konfliktu wewnątrz dyrekcji Teatru - zaznaczył Kasprzyk.
W trwającym od kilku tygodni sporze pomiędzy dyrektorami Trelińskim i Kordem oraz dyrektorem Pietrasem chodziło m.in. o politykę repertuarową.
Opera Narodowa, która nie zawiera w swoim programie repertuaru polskiego, w której pan Treliński zdjął prawie wszystkie polskie spektakle, w której pokazywane są głównie przedstawienia Mariusza Trelińskiego - to raczej obraz teatru autorskiego. To jest nie do pogodzenia ze statutem opery narodowej - powiedział Pietras.
Repertuar Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na obecny sezon został ustalony w gronie trzech dyrektorów: Sławomira Pietrasa, Mariusza Trelińskiego i Kazimierza Korda - zaznaczył Kasprzyk.
Rzecznik podkreślił, że minister Ujazdowski "poważnie traktuje deklarację Kazimierza Korda, iż repertuar Teatru Wielkiego będzie uwzględniał misję narodowej instytucji kultury, łącząc w swym repertuarze zarówno działa narodowe i klasyczne, jak również współczesne".