Minister zdrowia ma uporządkować finanse
Uporządkowanie finansów i zarządzania w ochronie zdrowia oraz prowadzenie prac legislacyjnych nad ustawami dotyczącymi tej dziedziny to zadania nowego ministra zdrowia Mariana Czakańskiego - powiedział premier Marek Belka, który wprowadził nowego ministra do urzędu. Sam Czakański nie chciał się na razie wypowiadać; powtórzył, że swoje plany przedstawi za dwa tygodnie.
Ministerstwo gospodarcze
Belka przypomniał, że resort zdrowia pośrednio lub bezpośrednio zarządza ponad 30 mld zł. "To typowe ministerstwo gospodarcze" - powiedział. Dodał, że ze względu na ten aspekt resortem powinna kierować taka osoba jak Czakański, który "jest doświadczonym bankowcem". "To, że się zgodził objąć tę funkcję, świadczy o ogromnej odwadze ministra Czakańskiego" - powiedział Belka.
"Tego rodzaju nominacja jest bardzo na miejscu. Doskonale wiemy, co w służbie zdrowia szwankuje i co trzeba zrobić. Wiemy nawet, jak trzeba to zrobić" - dodał Belka.
Projekt ustawy
Rząd skierował w piątek do parlamentu projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zawiera on tzw. koszyk negatywny, czyli wykaz terapii i badań, które mają być wyłączone z finansowania ze środków publicznych, oraz zasady oczekiwania na deficytowe świadczenia medyczne.
Projekt przewiduje pewną decentralizację Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakłada ponadto powołanie Agencji Oceny Technologii Medycznych, która ma rekomendować ministrowi zdrowia świadczenia, które będą częściowo opłacane ze środków publicznych, a częściowo - prywatnych.
Lista takich świadczeń ma powstać za dwa lata. Ustawa o świadczeniach ma zastąpić uchyloną w większości przez Trybunał Konstytucyjny ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Papiery wartościowe na pokrycie długów
W parlamencie trwają ponadto prace nad projektem ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, która przewiduje przekształcenie publicznych ZOZ-ów w spółki użyteczności publicznej (sup). Jako supy szpitale będą mogły emitować papiery wartościowe na pokrycie swoich długów.
Projekt przewiduje też udzielanie zadłużonym placówkom poręczanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytów pomostowych na spłacenie w pierwszej kolejności zobowiązań wobec pracowników oraz umorzenie części zobowiązań cywilno-prawnych. Warunkiem udzielenia kredytu i umorzenia części długu ma być realizacja programu restrukturyzacyjnego placówki.