Trwa ładowanie...

Minister Zbigniew Ziobro: prawo musi nadążać za nowoczesną gospodarką i technologią

Dobre prawo to prawo, które potrafi nadążać za nowoczesną – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji podsumowującej zakończony właśnie I etap projektu „Prawo, gospodarka i technologia na rzecz zapobiegania przyczynom przestępczości”.

Minister Zbigniew Ziobro: prawo musi nadążać za nowoczesną gospodarką i technologiąŹródło: Materiały prasowe
d4kkqc3
d4kkqc3

W projekcie, prowadzonym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, uczestniczyło blisko 250 osób – m.in. przedstawiciele środowiska naukowego, praktycy prawa, reprezentanci biznesu, administracji publicznej i organów ochrony prawnej. Po raz pierwszy tak szerokie grono ekspertów pracowało wspólnie nad stworzeniem propozycji zmian w prawie, które będą eliminowały przyczyny przestępczości.

Podczas seminariów z uczestnikami projektu pracowali eksperci z czołowych światowych ośrodków badawczych, m.in.: prof. Paul Healey, prodziekan Harvard Business School, prof. Michael Rosenberg z IESE Business School, prof. Roland Stephen ze Stanford Research Institute, prof. Mireia Las Heras z IESE Business School, dr Gabriela Ciocarlie ze Stanford Research Institute, prof. Stuart Madnick z Massachusetts Institute of Technology, prof. Paddy Miller z China Europe International Business School.

Prawo musi nadążać za technologią

Jak podkreślił minister Zbigniew Ziobro, ten projekt badawczy jest związany ze sferą prawa, gospodarki i nowych technologii.

- Te trzy przestrzenie przenikają się i tworzą związek nierozerwalny. Wymagają globalnego podejścia do wszystkich tych zagadnień – wskazał minister sprawiedliwości.

d4kkqc3

Uczestnicy projektu mieli za zadanie zdiagnozowanie problemów, które są przyczynami przestępstw w czterech obszarach: na rynku finansowym, ubezpieczeń, rynku energetycznym i w obszarze zarządzania ludźmi. Cel projektu - to wypracowanie propozycji rozwiązań, które mają wpłynąć na przeciwdziałanie przestępczości w tych obszarach.

- Informatyzacja, nowe technologie wkraczają wszędzie, w każdą sferę prawa. Niedawno mieliśmy naradę w Prokuraturze Krajowej, podczas której rozważaliśmy zakup nowych technologii analitycznych do agend w prokuraturze, zajmujących się analizą kryminalną – przyznał Zbigniew Ziobro.

Bazując na doświadczeniach zagranicznych ekspertów oraz dobrych praktykach, które sprawdziły się w innych krajach, uczestnicy formułowali postulaty zmian w polskim prawie.

- To przedstawiciele - zdawać by się mogło - tak różnych grup, ale takie właśnie było założenie projektu. Chcieliśmy, by była to grupa interdyscyplinarna, złożona z osób o różnym doświadczeniu i różnym punkcie widzenia – tłumaczył dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski.

d4kkqc3

- W takim właśnie zespole chcieliśmy pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi dobrych decyzji w sprawnie funkcjonującym państwie, gospodarce, społeczeństwie – dodał szef IWS.

Jakie rozwiązania udało się wypracować?

Uczestnicy widzą szanse na przeciwdziałanie przestępczości np. w telemedycynie (skrócenie kolejek do lekarzy wyeliminuje korupcję), regulacjach dotyczących obrotu kryptowalutami czy dot. lokalnych spółdzielni energetycznych, które zminimalizują skutki ataków hakerskich.

Propozycje zmian będą przedmiotem dalszych badań.

d4kkqc3

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kkqc3
Więcej tematów