ŚwiatMinister obrony Francji: w Mali toczy się prawdziwa wojna; ciężkie walki w pobliżu Gao

Minister obrony Francji: w Mali toczy się prawdziwa wojna; ciężkie walki w pobliżu Gao

W okolicach Gao, na północy Mali, wojska francuskie i malijskie toczyły ostatnio zacięte walki z radykalnymi islamistami - poinformował minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Według niego "trwa tam prawdziwa wojna".

Minister obrony Francji: w Mali toczy się prawdziwa wojna; ciężkie walki w pobliżu Gao
Źródło zdjęć: © AFP | Issouf Sanogo

06.02.2013 | aktual.: 06.02.2013 11:53

- Wczoraj (we wtorek) doszło do starć w pobliżu miasta Gao, gdzie francusko-malijskie patrole natknęły się na grupy dżihadystów. To była prawdziwa wojna. W ciągu ostatnich nocy francuskie samoloty wzięły na cel bazy logistyczne i obozy szkoleniowe radykałów - powiedział.

Le Drian przypomniał, że obecnie w Mali znajdują się cztery tysiące francuskich żołnierzy, 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu. - Stopniowo będziemy się wycofywać na rzecz zwiększenia sił malijskich - zapowiedział francuski minister. W walkach uczestniczy obecnie około czterech tysięcy żołnierzy wojsk rządowych Mali.

We wtorek szef francuskiego MSZ Laurent Fabius oświadczył, że siły francuskie od marca zaczną się wycofywać z Mali.

Minister Le Drian po raz pierwszy poinformował, że od 11 stycznia, gdy rozpoczęła się w Mali interwencja wojskowa Francji, zginął jeden francuski żołnierz, a kilkunastu zostało lekko rannych.

- W pierwszych godzinach interwencji zginął pilot helikoptera i jest dwóch lub trzech rannych żołnierzy. Po stronie dżihadystów doszło do znacznych strat, ale nie mogę podać ich rozmiarów - powiedział.

Islamscy rebelianci opanowali od kwietnia 2012 roku na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się ten kraj po obaleniu w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Gdy dżihadyści z północy kraju ruszyli na południe, zagrażając stolicy Bamako, na inwazję zbrojną w Mali zdecydowała się Francja.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)