Trwa ładowanie...
d1tipti
01-07-2008 20:50

Minister nie udzielił absolutorium władzom TVP i części zarządu Polskiego Radia

Minister Skarbu Państwa, jako Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, nie udzielił absolutorium władzom spółki TVP za 2007 rok. W Polskim Radiu natomiast absolutorium nie uzyskały dwie osoby z zarządu: prezes Krzysztof Czabański oraz Jerzy Targalski.

d1tipti
d1tipti

Członkowie zarządu i rady nadzorczej TVP uważają, że jest to decyzja polityczna i bez merytorycznego uzasadnienia, w związku z tym "podejmą kroki prawne na drodze sądowej" - oświadczyła rzeczniczka TVP Aneta Wrona.

Według niej, WZA spółki odbyło się bez udziału jej władz, choć zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, członkowie zarządu i rady nadzorczej mają prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu.

"Ignorując art. 406 § 4 k.s.h., Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad nie zawiadomił (choćby nieformalnie) o terminie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia. W związku z tym utrudnił, a w efekcie uniemożliwił uczestnictwo pełniących swoje obowiązki w roku 2007 członków rady nadzorczej oraz członków zarządu" - napisała Wrona w świadczeniu.

Podkreśliła, iż WZA podjęło decyzję o nieudzielaniu absolutorium członkom rady nadzorczej i zarządu TVP pomimo zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za rok 2007 oraz propozycji podziału zysku netto. Według niej, to właśnie ocena sprawozdania powinna być podstawą do podjęcia decyzji o udzieleniu bądź nieudzieleniu absolutorium.

d1tipti

Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór powiedział, że minister Grad zapowiedział wcześniej, że po zapoznaniu się z audytem spółki, na który TVP nałożyła klauzulę tajności, nie będzie mógł udzielić absolutorium władzom TVP.

Dodał, że ministerstwo chce, aby TVP odtajniła ten audyt, bo dzięki temu do opinii publicznej dotrze informacja, dlaczego Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki nie udzieliło jej władzom absolutorium.

Wewiór dodał, że spółka nie ma strategii rozwoju i to było jedną z przyczyn nieudzielenia absolutorium. Akceptowalne wyniki finansowe nie są jedynym kryterium oceny spółki - podkreślił.

W Polskim Radiu skwitowanie otrzymała cała rada nadzorcza i pozostali dwaj członkowie zarządu: Robert Wijas i Michał Dylewski. Wewiór wyjaśnił, że nie ma znaczenia, iż Rada Nadzorcza Polskiego Radia działa obecnie w niepełnym składzie, absolutorium jest bowiem udzielane za 2007 rok, a wtedy taka sytuacja nie miała miejsca.

d1tipti

Czabański powiedział, że zaskarży decyzję o nieudzieleniu absolutorium do sądu. W tej chwili mam jedynie informacje, że Walne zostało zamknięte, a jego protokół przesłany do notariusza. Jeśli potwierdzi się informacja, że którykolwiek z członków zarządu nie otrzymał absolutorium, zaskarżymy tę decyzję do sądu - powiedział Czabański.

Według niego, skoro przyjęte zostało sprawozdanie finansowe zarządu, to "decyzja o braku absolutorium jest co najmniej dziwna, bo takich decyzji nie podejmuje się na piękne oczy, ale za wyniki ekonomiczne" - podkreślił Czabański.

d1tipti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tipti
Więcej tematów