Minister nauki podsumował działania dotyczące informatyzacji
Polska Biblioteka Internetowa - największa
polska biblioteka cyfrowa, licząca ponad 25 tys. publikacji - jest
jednym z efektów skutecznych działań podejmowanych przez
Ministerstwo Nauki i Informatyzacji - mówił w Warszawie
minister nauki i informatyzacji, prof. Michał Kleiber.
Działająca od grudnia 2002 r. PBI ma na celu wyrównywanie szans w dostępie do rożnych polskojęzycznych publikacji osobom z małych miast i wsi, oddalonych od ośrodków kulturalnych i akademickich.
Ministerstwu udało się także doprowadzić do przyjęcia ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Minister Kleiber podkreślał niezwykłą wagę tej ustawy, która zmierza do budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce i obejmuje swoim zasięgiem wszystkie działy administracji.
Wiele z rozporządzeń do tej ustawy jest już gotowych. W szczególności wszystkie te, które wydać powinien premier lub Rada Ministrów będą przygotowane jeszcze przez obecny rząd lub już zostały wydane, za wyjątkiem jednego rozporządzenia - Planu Informatyzacji Państwa - powiedział minister Kleiber.
Uważamy, że lepiej, aby przyjął je nowy rząd, zwłaszcza, że czas na przedłożenie planu rządowi jest do stycznia 2006 r. Uznaliśmy, że naturalne jest nie spieszyć się, tylko zostawić to następnemu rządowi - wyjaśnił.
Minister zastrzegł jednak, że powstały założenia do tego rozporządzenia. Dokument "Założenia kierunkowe do Planu Informatyzacji Państwa" zawiera m.in. cele informatyzacji państwa, które realizowane będą w latach 2006-2010. Są wśród nich m.in. dostęp wszystkich Polaków do internetu szerokopasmowego i upowszechnienie podpisu elektronicznego.
Pozostawiamy dobrze przygotowane sprawy, które będą musiały być dokończone przez następny rząd. Podjęliśmy inicjatywę dotyczącą internetowej szkoły języka polskiego, chcemy stworzyć także serwis informacyjny dotyczący społeczeństwa informacyjnego - wyjaśnił.
Mówiąc o porażkach, przypomniał, że nie udało się m.in. doprowadzić do stworzenia oferty dla administracji ze strony środowiska zajmującego się "open source" - tzw. wolnym oprogramowaniem.