Minister Fotyga wyróżniła osoby i instytucje promujące Polskę
11 osób i instytucji uhonorowanych zostało przez minister spraw zagranicznych Annę Fotygę dyplomami za zasługi w promocji Polski za granicą.
Galeria
[
]( http://www.polonia.wp.pl/country,0,gid,9230367,page,1,galeriazdjecie.html )[
]( http://www.polonia.wp.pl/country,0,gid,9230367,page,1,galeriazdjecie.html )
MSZ wręczyło dyplomy za promowanie Polski w świecie
Wśród wyróżnionych są m.in. kompozytor Leszek Możdżer, Palestyńskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, tłumaczka literatury polskiej Yi Lijun, ekonomista i autor publikacji na temat przemian w Polsce Masahiro Taguchi, wykładowca języka polskiego i kultury polskiej w Tokio Tokimasa Sekiguchi, a także Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Doylestown w Pensylwanii.
Gratulując laureatom Fotyga podkreśliła, że swoją żmudną pracą przyczyniają się oni do budowania wysokiej pozycji Polski za granicą.
Jest to z naszego punktu widzenia ogromnie cenny wkład w budowanie grupy przyjaciół, obywateli innej narodowości, którzy pokochali nasz kraj, stali się prawdziwymi ambasadorami jego kultury - mówiła Fotyga podczas piątkowej uroczystości w warszawskim Belwederze.
Szefowa MSZ oceniła też, że obecnie mamy do czynienia z "kampanią dyskredytacji Polski", przeciwko której trzeba zjednoczyć siły.
Nie chcielibyśmy, żeby tak jak to było podczas zaborów, żyła jedynie polska kultura - dodała.
Yi Lijun powiedziała po uroczystości dziennikarzom, że literatura polska jest jej bardzo bliska i uważa ją za najciekawszą, z jaką się w życiu zetknęła. Przekonywała też, że polskie książki przez nią tłumaczone cieszą się w Chinach bardzo dużą popularnością.
Z kolei Masahiro Taguchi pytany, co szczególnie pociąga go w naszym kraju, odparł, że ceni naszą gościnność oraz "polskie idee", takie jak Konstytucja 3 Maja czy ruch "Solidarności". Polacy to naród, który nigdy nie traci nadziei - podkreślił Taguchi.
Wyróżnieni w tym roku przez ministra spraw zagranicznych zostali także: pisarz rosyjski, tłumacz literatury polskiej Władimir Britaniszski, socjolog, propagator i promotor spraw Polski w Wielkiej Brytanii George Kolankiewicz oraz twórca kameralnej Orkiestry Ósmego Dnia Jan A.P. Kaczmarek.
Ponadto nagrodzeni zostali także: The Delhi Music Society - Dehlijskie Towarzystwo Muzyczne i Dmytro Sapiha - zwolennik polsko- ukraińskiego pojednania wraz ze swym wydawnictwem "Kameniar".