PolskaMinister edukacji, Krystyna Szumilas o zmianach w maturze w 2015 roku

Minister edukacji, Krystyna Szumilas o zmianach w maturze w 2015 roku

Przedszkola dla dwulatków i obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym dla każdego ucznia - to niektóre z propozycji przedstawionych przez minister edukacji narodowej Krystynę Szumilas.

Minister edukacji, Krystyna Szumilas o zmianach w maturze w 2015 roku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister edukacji narodowej, mówiąc o zmianach w edukacji, zwróciła uwagę, że obecnie ok. 30 proc. uczniów zdaje maturę na poziomie podstawowym przystępując do egzaminu z matematyki, języka polskiego i języka obcego.

- Chcemy, aby od 2015 roku każdy uczeń miał obowiązek przystąpienia również do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Chodzi o to, aby ten egzamin ułatwiał rekrutację na wyższe studia, taki był postulat rektorów uczelni wyższych - tłumaczyła.

Szumilas mówiła też o zmianach dotyczących kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. - Chcemy, aby absolwent szkoły ponadgimnazjalnej był lepiej przygotowany do studiowania, ale również - lepiej przygotowany do znalezienia pracy na rynku pracy (...) Stąd od 1 września 2012 roku w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęliśmy zmianę związaną ze zmianą treści kształcenia ogólnego i kształcenia zawodowego - tłumaczyła.

Minister zwróciła uwagę na nową podstawę programową kształcenia zawodowego i podziału zawodu na kwalifikacje. - To możliwość uzyskania w przyszłości innych zawodów bez konieczności powtarzania wszystkich treści kształcenia, wprowadziliśmy kursy kwalifikacyjne - to szybszy i łatwiejszy dostęp do nowych zawodów dla osób posiadających wykształcenie średnie i zawodowe - zauważyła.

"Umożliwić przyjęcie do przedszkola dwulatków"

Chcemy umożliwić od 1 września 2013 r. przyjęcie do przedszkoli dzieci dwuletnich. Dzisiaj w szczególnych przypadkach do przedszkoli przyjmowane są dzieci, które ukończyły 2,5 roku - powiedziała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Szumilas na poniedziałkowej konferencji prasowej, przedstawiającej zmiany w edukacji, tłumaczyła, że jej resort wprowadza mechanizm, który daje prawo każdemu dziecku, którego rodzice wyrażą taką chęć, do edukacji przedszkolnej.

- Po pierwsze od 1 września 2013 r. chcemy umożliwić przyjęcie do przedszkola dziecka dwuletniego - dzisiaj w szczególnych wypadkach można przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Chcemy ten mechanizm rozszerzyć - tłumaczyła.

Dodatkowo, jak mówiła - od 1 września 2014 roku MEN wprowadza prawo do edukacji przedszkolnej każdego dziecka czteroletniego, a od 1 września 2016 roku prawo do edukacji przedszkolnej miałyby również dzieci trzyletnie. - Ten mechanizm będzie gwarantował, że każde dziecko, którego rodzic wyrazi taką chęć, będzie mogło uczestniczyć w edukacji przedszkolnej - zauważyła.

Minister zapewniła też, że chce pomóc rozwojowi edukacji przedszkolnej wprowadzając mechanizmy, sprawiające, że tańsze będą również przedszkola niepubliczne.

- Jeżeli przedszkole niepubliczne, które dzisiaj otrzymuje 75 proc. dotacji z budżetu gminy, zdecyduje się podporządkować pewnym zasadom, będzie mogło otrzymać z budżetu gminy stuprocentową dotację. Będzie musiało jednak stosować takie same warunki odpłatności, jakie są stosowane w gminie (...), będzie musiało zapewnić pięć godzin bezpłatnej edukacji, prowadzić rekrutację - tak jak w przedszkolach gminnych, ogólnodostępną oraz realizować podstawę programową, zatrudniać wykwalifikowanych nauczycieli - tłumaczyła. Dodatkowe 320 mln zł na edukację przedszkolną

Dodatkowe 320 mln złotych, które rząd przeznaczy na dofinansowanie edukacji przedszkolnej, ma pomóc zmniejszyć obciążenia finansowe rodziców i samorządów terytorialnych - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister edukacji narodowej, mówiąc o zmianach w edukacji, zwróciła uwagę, że obecnie ok. 72 proc. dzieci w wieku od 3 do 5 lat objętych jest edukacją przedszkolną.

Dodatkowe 320 mln złotych, które rząd przeznaczy na dofinansowanie edukacji przedszkolnej ma pomóc zmniejszyć obciążenia finansowe rodziców i samorządów terytorialnych. Część tej kwoty ma zostać również być wykorzystana przez samorządy na tworzenie nowych miejsc przedszkolnych.

- Ważną informacją, która jest niezwykle istotna z punktu przygotowywania czy planowania tego rozwiązania jest to, że 61 proc. dzieci, które uczestniczą w edukacji przedszkolnej, to są dzieci, które przebywają w przedszkolach powyżej 5 godzin - podkreśliła Szumilas - 39 proc. to dzieci, które przybywają w przedszkolach do 5 godzin, w oddziałach przedszkolnych i innych formach wychowania przedszkolnego. Chcąc udostępnić edukację przedszkolną i obniżyć opłaty dla rodziców proponujemy, aby stopniowo obniżać opłaty za dodatkowe godziny.

Minister edukacji zaznaczyła również, że obecnie około 15 proc. samorządów wprowadza opłatę za dodatkowe godziny w przedszkolu (powyżej 5 bezpłatnych godzin dziennie) w wysokości poniżej jednego złotego, a 3 proc. - powyżej trzech złotych. Około połowa samorządów ustanowiła takie opłaty na poziomie do 1,65 zł. za każdą ponadwymiarową godzinę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)