Minister administracji Andrzej Halicki wyróżnił zasłużonych dla samorządu z Małopolski

30 samorządowców z woj. małopolskiego otrzymało w środę z rąk ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego odznaki honorowe "Za zasługi dla samorządu terytorialnego". - Bez samorządu nie ma rozwoju kraju - podkreślił szef MAC.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister administracji Andrzej Halicki wyróżnił zasłużonych dla samorządu z Małopolski
(WP, Fot: Robert Kulig)

Minister wręczył odznaki podczas uroczystości w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jak mówił, odznaczeniami wyróżniono wybitnych samorządowców z terenu województwa małopolskiego, którzy przyczynili się do rozwoju regionu i samorządu w ogóle. - Samorządowcy mają powód do dumy, powinni być doceniani i powinni być honorowani za wielki wysiłek i wielki wkład - zaznaczył Halicki.

Minister przypominając łacińską sentencję widniejącą na medalu "Labor omnia vincit" (praca wszystko zwycięża) wyraził nadzieję, że jest on nie tylko uhonorowaniem pracy, ale także "pewnym wyzwaniem w przełamywaniu barier, niemożności, czy też pewnych złych stereotypów".

Wśród nagrodzonych osób są m.in. wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Kazimierz Barczyk, prezydent Tarnowa i b. wicemarszałek woj. małopolskiego Roman Ciepiela, burmistrz Muszyny Jan Golba, członek RPP i b. wicepremier Jerzy Hausner, burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, b. burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik, starosta krakowski Józef Krzyworzeka, poseł i b. prezydent Krakowa Józef Lassota, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, b. minister Tadeusz Syryjczyk i burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka.

"Za zasługi dla samorządu terytorialnego" to nowa odznaka nadawana przez ministra administracji i cyfryzacji za szczególne osiągnięcia w pracy w samorządzie, za udział w pracach legislacyjnych związanych z wprowadzaniem i reformowaniem samorządu terytorialnego, w administracji polskiej i organizacjach międzynarodowych, ale też za pracę naukową, badawczą i dydaktyczną dotyczącą samorządu.

Okazją do uhonorowania osób zasłużonych w pracy na rzecz swoich gmin i miast stała się 25. rocznica funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

Odznakę przyznaje minister z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in. organów samorządowych, związków, stowarzyszeń, których działalność związana jest z samorządem lub na wniosek wojewody. Medal nadawany jest zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, które weszło w życie 25 lipca br.

Polub WP Wiadomości