Trwa ładowanie...
d2jwk55
nauka
+1
30-06-2008 10:10

Miniaturowa maszyna do rozplątania DNA

Dwa nowe miniaturowe urządzenia, składające się - jedno z haczyka, a drugie ze szpulek pozwalają przy pomocy światła manipulować długimi łańcuchami kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) tak, by te nie plątały się.

d2jwk55
d2jwk55

Dzięki temu można bezpiecznie poruszać fragmentami DNA, magazynować je do czasu, aż nie będą potrzebne, bez zagrożenia zerwania czy poplątania - informuje "Lab on a Chip".

Zasada działania opiera się na mechanizmie, jaki wykorzystywany jest przy szyciu na normalnej maszynie. Różnica polega na tym, iż w wypadku "maszyny do szycia DNA" wszystkie elementy są wielokrotnie mniejsze - nicią jest cząsteczka DNA, a haczyk i szpulki nie napędza silnik elektryczny lecz laserowe szczypce.

Laserowe szczypce to urządzenie, które od lat stosowane jest w nauce, do przemieszczania bezdotykowego, za pomocą silnie skupionej wiązki światła, różnych mikroskopijnych przedmiotów.

W wypadku miniaturowej maszyny do szycia, naukowcy poruszają światłem haczyk, na którym zaczepiane jest DNA, a następnie nawijają łańcuch DNA na szpulki. Podczas nawijania DNA na szpule, jedna ze szpulek poruszana jest wokół drugiej - ruch ten napędzany jest również światłem laserowym.

d2jwk55

Proces ten prowadzony jest po to, by podczas analiz długi na kilka milimetrów, a czasem i centymetrów kwas dezoksyrybonukleinowy nie plątał się, nie pękał lub nie ulegał innym mechanicznym zniszczeniom. Dodatkowo stosując tą metodę, można selekcjonować wybrany materiał DNA z mieszaniny zawartej w analizowanej próbce.

Urządzenie to powstało w ramach badań naukowców japońskich z Kyoto University oraz Tokyo University, którzy współpracowali z doktorem Kyohei Tera.

Według doktora Kyohei Tera, "maszyna do szycia DNA" to nie tylko nauka dla nauki, ale z całą pewnością urządzenie, które będzie doskonale ułatwiać pracę naukowców wykorzystujących w swych badaniach łańcuchy DNA. A dziedzin nauki, gdzie DNA jest obecne, z roku na roku przybywa, by wspomnieć tylko o od lat popularnych badaniach genetycznych czy badaniach biologii molekularnej, elektronice molekularnej, czy wręcz robotyce opartej na DNA.

d2jwk55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jwk55
Więcej tematów