PolskaMin. Ziobro o planowanym otwarciu korporacji komorników

Min. Ziobro o planowanym otwarciu korporacji komorników

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że komornikami sądowymi będą mogły zostać osoby, które ukończyły aplikacje sądową, radcowską i notarialną, zaś na aplikację komorniczą wprowadzony zostanie państwowy egzamin.

Min. Ziobro o planowanym otwarciu korporacji komorników
Źródło zdjęć: © PAP

Zdaniem ministra nowelizacja ustawy o komornikach sądowych, którą przygotowuje resort sprawiedliwości, ma usprawnić egzekucje wierzytelności.

W związku z małą liczbą komorników w Polsce egzekucje komornicze nie mogą być skuteczne - powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Warszawie.

W myśl nowelizacji komornikami będą mogli zostać m.in. bez ukończenia aplikacji komorniczej i zdawania egzaminu komorniczego starsi radcowie prokuratorii generalnej oraz osoby, które ukończyły aplikacje: sądową, radcowską i notarialną.

Planowane nowe przepisy wprowadzą państwowy egzamin konkursowy jako formę naboru na aplikację komorniczą. Wierzyciel będzie mógł wybrać sobie także komornika na obszarze całego kraju.

Nowelizacja wprowadzi również zwiększenie nadzoru ministra sprawiedliwości i prezesa sądu w zakresie powoływania, odwoływania oraz zawieszania w czynnościach komorników sądowych.

W czwartek opublikowano raport NIK, w którym wskazano, że prezesi sądów rejonowych w niezadowalający sposób sprawowali nadzór nad działalnością komorników.

NIK nie może kontrolować komorników, bo są oni przedsiębiorcami, choć wykonują swoje zadania jak organy państwowe. Izba skontrolowała jednak prezesów sądów rejonowych, którzy nadzorują komorników. Uznała, że nie wykorzystują oni tych możliwości kontroli, którymi dysponują.

Z kontroli Izby wynika, że choć rośnie liczba spraw załatwianych przez komorników (wzrost o 87,8 proc. w latach 2000- 2004), to jednak załatwiają oni mniej spraw niż wpływa do kancelarii. Na likwidację zaległości potrzeba ponad 14 miesięcy.

Liczba spraw zaległych na koniec 2004 r. wynosiła 1 mln 960 tys. 909.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)