Trwa ładowanie...
d4b4l24
08-05-2008 12:35

Min. zdrowia: nie będzie przymusu prywatyzacji

Nie będzie obligatoryjnego przekształcania
szpitali w spółki prawa handlowego - zapowiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak. O takim zapisie, który miałby się znaleźć w projekcie ustawy o zoz-ach, poinformowały gazety.

d4b4l24
d4b4l24

Według "Rzeczpospolitej", PO zamierza zliberalizować projekty ustaw zdrowotnych zgłoszonych już do Sejmu i wprowadzić obowiązek, a nie możliwość, przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Z kolei "Dziennik" podaje, że Platforma, chcąc uniknąć ewentualnego weta prezydenta, zamierza powiązać prywatyzację szpitali z ich oddłużeniem.

Prasowym doniesieniom zaprzeczył także minister skarbu państwa Aleksander Grad. W radiu RMF FM podkreślił, że sprawa prywatyzacji szpitali nie stawała na posiedzeniu rządu. Dodał, że nic mu nie wiadomo, aby mówiono o niej na spotkaniu premiera z przedstawicielami klubu parlamentarnego PO. Prywatyzacja szpitali będzie domeną samorządów lokalnych, które są organami nadzorującymi szpitale. Jeśli się zdecydują i uznają, że to jest dobre dla tej społeczności lokalnej, niech to zrobią - zaznaczył Grad.

Jak podkreślił Fronczak, założenie projektu ustawy, nad którym pracuje sejmowa komisja zdrowia, jest takie, żeby spółki tworzyły samorządy "zgodnie z ich wolą, nastawieniem, koniecznością, bądź na wniosek pracowników".

Posłowie PO zasiadający w sejmowej komisji zdrowia podkreślali w nieoficjalnej rozmowie, że rząd ma w planach prywatyzację szpitali, jednak nie będzie tego zapowiadał, gdyż to przedsięwzięcie z wielu przyczyn jest trudne w realizacji. Jednak, jak mówili, prywatyzacja szpitali jest rozwiązaniem pożądanym, które pomoże w reformowaniu polskiego systemu zdrowia.

d4b4l24

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy, doniesienia dotyczące planów prywatyzacji szpitali uwiarygodniają treść nagrań operacyjnych CBA w sprawie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej. Piecha powiedział, że według jego wiedzy "grono decydujące o warunkach reformy ochrony zdrowia chce prywatyzacji szpitali".

Już kilkanaście miesięcy temu takie postulaty Platforma artykułowała, co prawda potem zaprzeczyła, ale teraz wszyscy widzą jaka jest sytuacja. Czyli to była zasłona dymna - powiedział przewodniczący komisji zdrowia.

Prywatyzacja szpitali to przedsięwzięcie bardzo niebezpieczne, nie znam kraju, w którym władze pozbywały się wpływu na szpitale. Na pewno pójdą gwałtownie w górę koszty leczenia, bo szpital przekształcony w spółkę bez żadnych zabezpieczeń będzie kierował się zyskiem. W związku z tym kwestia dopłat, kwestia omijania kolejki, będzie na porządku dziennym - podkreślił Piecha.

Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, nad którym pracuje Sejm, stwarza możliwość przekształcana zoz-ów w spółki prawa handlowego z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź spółkę akcyjną (do tej pory było to możliwe, ale dopiero po likwidacji placówki). W myśli projektu, w przypadku zakładów należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, po przekształceniu 51% kapitału zakładowego należy się właśnie tym podmiotom. W przypadku uczelni medycznej - 75% należy się jej organowi założycielskiemu.

d4b4l24

Warunki przekształcenia to m.in. kapitał zakładowy spółki- szpitala w wysokości co najmniej 5 mln zł oraz odpowiedzialność organu założycielskiego spółki za jej długi. Projekt zawiera zapisy mówiące o odpowiedzialności zoz-ów za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych i nakłada na placówki obowiązek ubezpieczenia się od takich przypadków.

Podstawy gospodarki zoz-u to plan finansowy i założenie, że ujemny wynik finansowy placówki pokrywa jej organ założycielski. W takiej sytuacji założyciel może też zdecydować o zmianie formy zakładu lub jego likwidacji.

d4b4l24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b4l24
Więcej tematów