Miller o wadze Polonii
Polsce zależy na nasileniu współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi i Polonia mieszkająca w USA może odegrać w tym dużą rolę - powiedział premier Leszek Miller na spotkaniu z Polakami mieszkającymi na zachodnim wybrzeżu.
W czwartek rano miejscowego czasu (wieczorem czasu polskiego) premier spotkał się na śniadaniu z reprezentantami Polonii.
Miller powiedział, że Polska zmienia się we właściwym kierunku. "Przez 13 lat niełatwej transformacji ta droga wiedzie nas we właściwym kierunku, ku państwu demokracji parlamentarnej i gospodarki rynkowej" - dodał.
Premier mówił również o swoich środowych rozmowach z czołowymi politykami amerykańskimi, w tym z prezydentem George''em Bushem. Powtórzył, że niezwykle dobry klimat kontaktów politycznych powinien się przełożyć na współpracę gospodarczą. "Polska gospodarka potrzebuje inwestycji, kapitału, nowych technologii. Musi stać się konkurencyjna w stosunku do gospodarek światowych. Sądzę, że kiedy mówię o współpracy polsko-amerykańskiej, to jest to wielki obszar, który może być wypełniony działaniami Polonii" - oświadczył szef rządu.
Miller namawiał przedstawicieli Polonii, aby podtrzymywali kontakty z ojczyzną, częściej odwiedzali Polskę i inwestowali w kraju.
Premier przypomniał, że być może niedługo Polska stanie się członkiem UE. Dodał, że wie, iż wśród Polonii, tak jak i w kraju, są różne poglądy na temat integracji Polski z Unią. Podkreślił jednak, że Polska nie może zostać na marginesie europejskiego postępu cywilizacyjnego i technologicznego. Zapewniał, że w Polska jako członek UE pozostanie państwem demokratycznym, niepodległym i suwerennym.
W środę wieczorem miejscowego czasu (w czwartek nad ranem czasu polskiego) premier spotkał się z przedstawicielami Komitetu Żydów Amerykańskich. Podczas spotkania przedstawiono projekt mającego powstać w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezentujący ten projekt Jerzy Halbersztadt powiedział dziennikarzom, że rozpoczęcie budowy muzeum zaplanowano na przyszły rok. Budowa ma potrwać 3-4 lata. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 60 mln dolarów.
Halbersztadt wyjaśnił, że inicjatorzy powstania muzeum starają się o uzyskanie finansowego wsparcia także ze strony różnych organizacji, fundacji i stowarzyszeń zagranicznych oraz osób prywatnych. Według niego, wsparcie finansowe ze strony ofiarodawców z USA dla budowy muzeum może wynieść nawet ok. 20 mln dolarów. (iza) Podczas spotkania premier powiedział, że potrzebne jest przywrócenie pamięci o historii polskich Żydów i walka ze stereotypem, w którym Polska jest postrzegana jako kraj, w którym doszło do zagłady Żydów. Miller dodał, że tworzenie muzeum jest dobrą okazją do dialogu polsko-żydowskiego. W spotkaniu wziął udział m.in. Adrien Brody, który w filmie Romana Polańskiego "Pianista" wcielił się w postać Władysława Szpilmana, polskiego kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego. Brody wyraził nadzieję, że utworzenie muzeum przyczyni się do zachowania pamięci o polskich Żydach i pomoże we wzajemnych kontaktach Żydów i Polaków.