Miliony na ratowanie Karkonoszy
Jak chronić przyrodę Kotliny Jeleniogórskiej, aby nie przeszkadzać rozwojowi turystyki i przemysłu
Unijny projekt "Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji" (KSWK) realizowany jest z Funduszu Spójności i obejmuje dolnośląskie gminy: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn i Szklarską Porębę. Tereny te należą do zlewni rzeki Bóbr, dopływu Odry, i są szczególnie cenne przyrodniczo.
Karkonosze wraz z Kotliną Jeleniogórską wymagają specjalnej ochrony, zwłaszcza wód, gleby, powietrza. Niestety, zaniedbania w dziedzinie budowy i konserwacji ujęć wody, stacji uzdatniania, sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków nie pozwolą skutecznie chronić środowiska.
Na zorganizowanym przez twórców projektu KSWK seminarium mówiono o tych sprawach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji działających na rzecz regionu. Zastanawiano się nad tym, co zrobić dla ochrony walorów przyrodniczych Kotliny Jeleniogórskiej, ale w taki sposób, aby nie przeszkadzać rozwojowi przemysłu i turystyki. Przypomniane zostały także inwestycje realizowane przez "Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji". A trzeba przyznać, że jest ich sporo.
Udało się pozyskać duże środki z Unii Europejskiej. Na pierwszy etap projektu "Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji" przyznano unijne wsparcie wysokości prawie 50 mln euro. Dotacje stanowią 85 proc. kosztów kwalifikowanych, oszacowanych w 2005 roku na 58 117 000 euro. Obecna wartość inwestycji to ok. 80 mln euro.
Za te pieniądze wybudowanych i zmodernizowanych zostanie m.in. ponad 28 kilometrów sieci wodociągowej. Renowacji poddane będą także dwie przepompownie wody, wybudowane ujęcie wody, dwa zbiorniki zapasowo-wyrównawcze, zmodernizowanych siedem stacji uzdatniania.
W planach jest też budowa ponad 228 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej, 74 pomp ściekowych, oczyszczalni ścieków, dwóch separatorów i osadników wód deszczowych, przebudowa dwóch oczyszczalni, modernizacja sieci deszczowej.
- W pierwszym etapie projekt realizowany jest na terenie gmin Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn i Szklarska Poręba - mówi Mariola Jakubów z Karkonoskich Systemów Wodociągów i Kanalizacji.
Zadania obejmujące gminę Podgórzyn zostały zakończone w styczniu 2009 r., natomiast inwestycje w Kowarach i Mysłakowicach zrealizowane będą do 31 października 2009 r. Prace w Szklarskiej Porębie zostaną zakończone w październiku 2010 r., mimo że pierwotny termin to październik 2009 r. Powodem opóźnienia jest brak dostępu do terenów budowy.
- W listopadzie chcemy złożyć kolejny wniosek o wsparcie drugiego etapu naszego projektu - dodaje Mariola Jakubów.
Szacowana wartość tego przedsięwzięcia to ok. 25 mln euro. Planowane inwestycje obejmą gminę Piechowice oraz kontynuowane będą w Kowarach, Podgórzynie i Mysłakowicach.
Projektowany jest także III etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na wymienionych terenach. Uzyskanie unijnego wsparcia planowane jest po 2013 roku.