Milion złotych na powrót do normalności
Murarz, tynkarz, tapeciarz - te zawody, a raczej szkolenia to szansa dla 80 podopiecznych Aresztu Śledczego w Podgórzu. Mężczyźni, leczący się z alkoholizmu w tamtejszym dziale terapeutycznym będą mogli wyuczyć się tych zawodów w ramach programu "Aktywny powrót" realizowanego przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.
Projekt potrwa do końca marca 2008 r. - Ma on pomóc osobom po terapii alkoholowej łagodnie wejść w trudny rynek pracy. Ma zapobiec ich wykluczeniu społecznemu i ewentualnej recydywie - tłumaczy kpt. Tadeusz Szarek, kierownik działu terapeutycznego. To pierwsza tego typu inicjatywa w Krakowie. "Aktywny powrót", finansowany z funduszy europejskich (koszt: 998 tys. zł) zaczyna się już w momencie, gdy więźniowie są w trakcie terapii. Wybiera się spośród nich grupę, której członkowie będą uczestniczyć w kursach komputerowych i szkoleniach zawodowych (murarz-tynkarz, malarz-tapeciarz, kafelkarzposadzkarz etc.), skorzystają też z pomocy doradców zawodowych. Jednocześnie, będą kontynuowali terapię korzystając m.in. z pomocy psychologów. Po wyjściu na wolność 30 kursantów ma zagwarantowane odbycie półrocznych przygotowań w zakładach pracy.
Podgórski areszt będzie współpracował również z urzędami pracy w Krakowie i Wieliczce. Uczestnicy projektu będą też mogli liczyć na dyżurnych psychologów, terapeutów i prawników. "Aktywny powrót" zaspokoi potrzeby większości leczonych w Podgórzu więźniów. - Rocznie około 120 z 200 mężczyzn po terapii w naszym dziale potrzebuje takiej pomocy - mówi kpt. Szarek.
(MP)