Mikroskop dla krasnoludków
Ważący zaledwie 0,387 grama i powiększający
obraz 100 razy mikroskop optyczny skonstruował Zbigniew Różanek z
Pleszewa (Wielkopolska). Jego zdaniem, jest to najmniejszy
działający tego typu przyrząd na świecie; został już zgłoszony do
Księgi Rekordów Guinnessa. Różanek ma już na koncie kilka
odnotowanych tam konstruktorskich osiągnięć.
12.11.2006 | aktual.: 12.11.2006 20:47
Jak poinformował konstruktor, wysokość mikroskopu wynosi 12 mm, a średnica soczewek - 2 mm.
Różanek wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa już wielokrotnie - jako autor największego pióra (2,2 m długości), dwóch najmniejszych aparatów telefonicznych oraz najmniejszego zdolnego do jazdy rowerku. Wykonał też kieszonkową lunetę astronomiczną, dzięki której można oglądać kratery na księżycu. Większość jego prac znajduje się w Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce Zdroju.
Konstruktor-amator pracuje teraz nad zbudowaniem urządzenia do oglądania atomów. Taki mikroskop będzie musiał powiększać 10 milionów razy. Nikt do tej pory nie zbudował takiego mikroskopu. Generator, nad którym pracuję będzie wytwarzał prędkość znacznie większą od prędkości światła. Uważam, że prędkości są nieskończone, tak jak Wszechświat - powiedział.
Różanek jest bezrobotnym elektromonterem. Z żoną wychowuje niepełnosprawnego syna. Jak mówi, żyje z różnych zasiłków. Moje hobby pomaga mi w oderwaniu się od codziennej, szarej rzeczywistości - mówi.
Przykład z Różanka wzięło też jego miasto. Od kilku lat, co jakiś czas, bije się tutaj rekordy. Były już takie w upieczeniu największego na świecie chleba, przygotowaniu najcięższej sałatki, a niedawno - w ilości Janów zgromadzonych w jednym miejscu i w jednym czasie.