Trwa ładowanie...
01-02-2010 14:44

Mikrochipem zbadasz męskość, w zaciszu własnego domu

Naukowcy zbudowali mikroprzepływowe urządzenia o charakterze laboratorium na chipie, dzięki któremu mężczyźni mogą prowadzić testy płodności w zaciszu własnego domu - informuje "Chemistry World".

Mikrochipem zbadasz męskość, w zaciszu własnego domuŹródło: Jupiterimages
d3bk3iv
d3bk3iv

Laboratorium na chipie, to popularna nazwa analitycznych układów mikroprzepływowych, które choć miniaturowe często stanowią alternatywę dla tradycyjnych (dużych i drogich) urządzeń badawczych. Mikrochipy nie ustępują w jakości i dokładności prowadzonych analiz. Tego typu urządzenia są według naukowców przyszłością analityki.

Naukowcy z University of Twente (Holandia) zbudowali urządzenie badające męską płodność, wykorzystując w tym celu korzystne cechy mikroprzepływowych układów, czyli przede wszystkim ich niewielki rozmiar, przy zachowaniu ogromnej komplikacji technologicznej. Dzięki temu, za pomocą urządzenia o wielkości przysłowiowego pudełka od zapałek można przeprowadzać bardzo skomplikowane analizy - w tym wypadku, badanie plemników.

Główną zaletą nowo opracowanego mikroukładu jest możliwość prowadzenia badań, w zaciszu własnego domu. Mikrochip analizuje próbkę spermy, zapisując wynik badania. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z procedurą eksperymentalną - nie ma błędów w wynikach - urządzenie informuje pacjenta jedynie o poprawnie przeprowadzonej analizie. Po kilku dniach osoba prowadząca badanie swojej spermy wraz z mikrochipem musi się zgłosić do lekarza, który zinterpretuje wyniki badań, jakie zapisane zostały w pamięci urządzenia, a w razie potrzeby rozpocznie stosowną terapię.

Taka konstrukcja pozwala na zachowanie tajemnicy wyników, anonimowość oraz niepotrzebnie nie denerwuje badającego się mężczyzny. Co więcej, dzięki braku konieczności częstego dostarczania nasienia do kliniki, badanie jest mniej kłopotliwe i pewniejsze. Trwają prace nad wprowadzeniem nowego urządzenia na rynek. Dotychczasowe wyniki - w tym szczegóły dotyczące konstrukcji urządzenia - zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym "Lab on a Chip".

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj