Mikołaj Budzanowski: nowa siedziba IPN będzie przy ul. Wołoskiej
Nowa siedziba IPN będzie znajdować się przy ul. Wołoskiej w Warszawie, w budynku zajmowanym dotychczas przez Agencję Rozwoju Przemysłu - powiedział w TVP 1 minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Tymczasem IPN informuje, że o propozycji dowiedział się dzisiaj z mediów.
- Znaleźliśmy dobre rozwiązanie, już mam pomysł na to i zostanie on wdrożony jeszcze w tym roku, konkretne miejsce, konkretna siedziba - powiedział Budzanowski.
Minister zapewnił w TVP 1, że sprawa zapewnienia IPN siedziby "to bardzo poważny problem", którym resort zajmuje się od kilku miesięcy. Przypomniał również, że budynek dotychczasowej siedziby IPN przy ul. Towarowej od 2 lat jest w rękach prywatnych.
Dopytywany o adres nowej centrali IPN, minister odpowiedział: "to jest dzisiejsza siedziba Agencji Rozwoju Przemysłu, dokładnie w tym miejscu, na Wołoskiej, będzie siedziba IPN".
Rzeczniczka resortu skarbu, Magdalena Kobos zapewniła, że IPN i ministerstwo wstępnie porozumiały się w sprawie nowej siedziby Instytutu. Ministerstwo, dodała Kobos, w ciągu kilku dni ma uporać się ze szczegółami związanymi z nową siedzibą dla IPN.
Agencja Rozwoju Przemysłu zaproponowała już formy oddania siedziby przy Wołoskiej 7. Możliwe są dwie formy: przekazanie lub wynajęcie budynku. Rzeczniczka ministerstwa skarbu uspokajała, że budynek ARP powinien spełniać oczekiwania IPN - szczególnie, że Instytut prowadzi inwestycję przy ulicy Kłobuckiej, gdzie w przyszłości mogłyby znaleźć się materiały archiwalne IPN-u.
Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej czeka na oficjalne potwierdzenie propozycji ministerstwa. Rzecznik IPN-u, Andrzej Arseniuk zwrócił uwagę, że do tej pory do Instytutu nie dotarło żadne pismo w sprawie nowej siedziby. Arseniuk dodał, że podczas ostatniej rozmowy z resortem pod uwagę brana była jeszcze lokalizacja przy ulicy Dominikańskiej. O przejęciu siedziby po ARP Arseniuk dowiedział się z mediów.
Rzecznik IPN-u zaznaczył również, że dopiero po otrzymaniu oficjalnej propozycji od ministerstwa będzie rozważana przyszłość IPN i różne modele funkcjonowania Instytutu - w tym kwestia przeniesienia archiwów do budynku na ulicę Kłobucką. - Dobrze, że resort stara się szukać rozwiązania tej sytuacji, choć na tę chwilę to jest wypowiedź medialna. Czekamy na szczegółową ofertę - powiedział Andrzej Arseniuk.
IPN, odnosząc się do zmiany budynku siedziby, wielokrotnie podkreślał, że bez długotrwałych i kosztownych przygotowań nie jest możliwe przeniesienie części realizowanych tam funkcji - takich jak wymagające szczególnych zabezpieczeń funkcjonowanie magazynu akt tajnych oraz specjalnych, bezpiecznych systemów teleinformatycznych.
Problem z siedzibą IPN -u pojawił się w sierpniu, kiedy IPN poinformował opinię publiczną, że dotychczasowa siedziba Instytutu została sprzedana. Spółka Ruch S.A., właściciel siedziby IPN przy ul. Towarowej, sprzedała budynek (8,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej) firmie GHN (należącej do grupy Skanska). Umowa sprzedaży została zawarta 17 sierpnia. IPN zajmował budynek przy ul. Towarowej od 2000 roku. Po sprzedaży biurowca, IPN poinformował, że nie mógł kupić budynku z powodu cięć budżetowych.