Trwa ładowanie...
30-08-2008 11:25

Mija 28 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych

Wiązanki kwiatów, modlitwy, poczty sztandarowe w miejscach upamiętniających wydarzenia sierpniowe - tak przebiegły w Szczecinie uroczystości w 28. rocznicę podpisania w tym mieście Porozumień Sierpniowych.

Mija 28 lat od podpisania Porozumień SierpniowychŹródło: PAP/CAF
d3u6lok
d3u6lok

W samo południe pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia 1970 roku pod bramą główną Stoczni Szczecińskiej Nowa zawyły syreny stoczniowe. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński odmówił modlitwę Anioł Pański.

Gromadzi nas tutaj troska o rodzimy polski dom, dom, który ma swoją głęboka historię troski o tożsamość i człowieka. By w tej tożsamości kraju, który jest domem ojczystym nas wszystkich, każdy był uszanowany i każdy miał warunki do godnego życia - zwrócił się do zgromadzonych metropolita.

Podkreślił, że krzyże na tablicy przypominają o tych, którzy oddali za ojczyznę życie. Trzeba o dom ojczysty troszczyć się aż do oddania życia, jeśli przychodzą takie okoliczności, to na ołtarzu ojczyzny trzeba złożyć swoje prywatne rzeczy, zatroszczyć się o dziedzictwo, pamięć o historii, a jednocześnie budowanie tych fundamentów, które będą życie społeczne czynić coraz bardziej bożym i ludzkim - powiedział.

Dodał, że ważne są wszystkie prawa Rzeczpospolitej, ale muszą one być oparte na tych spośród dziecięciu przykazań, które odnoszą się do człowieka. Nie zabijaj, bez względu na to jakie są sytuacje, nie kradnij bez względu na sytuacje. Za te krótkie prawa oddali swoje życie robotnicy - zaznaczył metropolita.

d3u6lok

Hołd wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń złożyli w Szczecinie m.in. członkowie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Szczecińskiej z jego przewodniczącym Marianem Jurczykiem, sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych.

Przed bramę stoczni przybyli również pracownicy szczecińskich przedsiębiorstw, delegacje zakładów pracy z innych regionów Polski, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń kombatanckich oraz władz miast i regionu. Przybyli uczestnicy tamtych wydarzeń oraz ich rodziny.

Uroczystości przed bramą stoczniową poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 na Pl. Solidarności przez m.in. przedstawicieli władz lokalnych, związkowców, przedstawicieli szczecińskich zakładów pracy.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek powiedział zaś, że miasto w znaczący sposób zapisało się kształtowaniu najnowszej historii Polski. Sierpień '80 to historia chwalebna, a każdy mieszkaniec Szczecina powinien z niej być dumny. Jeden z najważniejszych przystanków w drodze do wolności to Szczecin - dodał.

d3u6lok

Szczecińskie uroczystości zakończy wieczorna msza św. w tamtejszej bazylice archikatedralnej w intencji ludzi pracy oraz stoczniowców w 60. rocznicę powstania stoczni szczecińskiej.

18 sierpnia 1980 roku powstał w Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na czele którego stanął Marian Jurczyk, uczestnik strajków przełomu lat 1970-71. W mieście i województwie podczas 13 sierpniowych dni strajkowało ok. 200 zakładów. MKS sformułował 36 postulatów. Ich idea została zawarta w porozumieniu, którego sygnatariuszem ze strony MKS był m.in. Jurczyk. Stronę rządową reprezentował ówczesny wicepremier Kazimierz Barcikowski. Porozumienie podpisano 30 sierpnia, dzień wcześniej niż w Gdańsku.

Wałęsa uczcił rocznicę po swojemu

W przeddzień obchodów rocznicy w Gdańsku, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku kwiaty złożył Lech Wałęsa. Towarzyszyli mu jedynie najbliżsi współpracownicy.

d3u6lok

Były przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 r. - podobnie jak w roku poprzednim - uczcił rocznicowe obchody prywatnie, bez udziału w oficjalnych uroczystościach.

Wybrałem taką koncepcję, przecież nawet nie wypada mi z tymi ludźmi, którzy kradną zwycięstwo czy którzy przeciwko przywódcy występują - tłumaczył.

Lech Wałęsa zaznaczył jednocześnie, że kierunek tych reform, o które walczyliśmy jest właściwy. Może drogi są zbyt kręte i za mało sprawiedliwe, ale to już inna sprawa i demokracja jakoś to koryguje - dodał.

Były prezydent poinformował, że nie weźmie udziału w niedzielnej uroczystej mszy św. w Bazylice Św. Brygidy, w której będzie uczestniczył Prezydent Lech Kaczyński.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj