PolskaMigracje zarobkowe polskiej młodzieży

Migracje zarobkowe polskiej młodzieży

66% studentów i 58% uczniów średnich szkół zawodowych deklaruje chęć pracy za granicą, ale tylko około 14-16% podejmuje działania w tym kierunku - wynika z badań opublikowanych przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

21.10.2004 | aktual.: 21.10.2004 13:44

Zdaniem socjolog Elżbiety Skotnickiej-Illasiewicz młodzież chętnie i łatwo mówi o migracji, ale rzadziej wprowadza swoje zapowiedzi w czyn. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi, znajomość języków obcych, orientacja w wymogach rynku pracy, czy kontakty rodzinne.

Z badań UKIE wynika, że studenci najbardziej zainteresowani są pracą we własym zawodzie. Dużo jest też osób, które dzięki zarobionym pieniądzom zamierzają finasować dalszą naukę. Młodzież ze średnich szkół zawodowych chce zaś pracować za granicą ze względu na wyższe niż w kraju zarobki. Deklarują chęć podjęcia pracy o charakterze sezonowym i to w większości przypadków nie związanych z kierunkiem ich edukacji zawodowej.

Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz podkreśliła, że badana młodzież chętnie pracowałaby w kraju, gdyby można było łatwiej znaleźć w nim zatrudnienie. Dodała, że około 70% uczniów zadeklarowało gotowość pracy poza miejscem zamieszkania.

Według badań najwięcej młodych ludzi chce pracować w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Francji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)