PolskaMigają z Bogiem

Migają z Bogiem

Ponad dwudziestu księży i kleryków doskonali w Opolu znajomość języka migowego. Będą go używać w pracy z niesłyszącymi.

Migają z Bogiem
Źródło zdjęć: © NTO

W praktyce można się tu nauczyć "migania” przydatnego w tłumaczeniu mszy św., w katechizacji i podczas udzielania sakramentów pokuty, chrztu czy małżeństwa oraz rozmów z narzeczonymi w kancelarii parafialnej - mówi ks. Grzegorz Sokalski, duszpasterz głuchoniemych z diecezji gliwickiej i kierownik kursu.

Jego uczestnicy są podzieleni na grupy początkującą i zaawansowaną. Doskonalą zarówno znajomość migowego języka przydatnego w kościele, jak i gesty potrzebne do codziennej komunikacji. Wykłady i ćwiczenia prowadzą z nimi Agata Panas, ks. Grzegorz Sokalski, ks. Tomasz Rak. Zajęcia potrwają do wtorku.

- Większość biorących udział w kursie miała już kontakt z językiem migowym, a w Opolu podnoszą oni swoje kwalifikacje - mówi ks. Rak prowadzący zajęcia pierwszego stopnia, a na co dzień pracujący z osobami niesłyszącymi w Tarnowskich Górach. Ks. Tomasz odprawia dla nich msze św. i spowiada z pomocą języka migowego.

- Taka spowiedź nie odbywa się w konfesjonale. Siadamy zwykle w zakrystii i sprawujemy sakrament pokuty połączony z rozmową. Jeśli jest mu tak łatwiej, spowiadający się mówi i miga równocześnie, ja odpowiadam w ten sam sposób - opowiada ks. Rak. Na kursie w Opolu uczy się m.in. Łukasz Ardasiński, kleryk IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy.

- Mam u siebie kontakt z niesłyszącymi w kościele i w ich ośrodku. Po kursie będę migał czytania mszalne podczas mszy św., a w przyszłości będę przygotowany do pracy z nimi - mówi Łukasz. Osób niesłyszących jest w Polsce około 60 tysięcy, ale mieszkają zwykle rozproszeni, stąd duże zapotrzebowanie na księży znających język migowy.

- W diecezji opolskiej jest dobrze rozwinięte duszpasterstwo osób niesłyszących. W każdym większym mieście pracuje ksiądz władający językiem migowym. Wszędzie tam, gdzie są osoby używające tego języka jako sposobu naturalnej komunikacji, mają prawo oczekiwać pomocy ze strony swoich duszpasterzy - ocenia ks. Sokalski.

Krzysztof Ogiolda
kogiolda@nto.pl

W Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu działa licząca około 10 kleryków grupa "Effata” (Otwórz się), która zajmuje się przygotowaniem mszy św. dla niesłyszących, która w każdą drugą niedzielę miesiąca o 14.30 jest odprawiana w duszpasterstwie akademickim przy kościele seminaryjnym. Klerycy z "Effaty” pomagają też dzieciom niesłyszącym w przygotowaniu do I Komunii św. i bierzmowania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)