Mieszkanie – planujesz kupno? W przyszłym roku ceny mieszkań wzrosną

Rynek mieszkaniowy czeka paraliż. Jeśli planujesz kupno mieszkania przygotuj się na fakt, że od 2019 roku ceny mieszkań pójdą w górę.

Mieszkanie – planujesz kupno? W przyszłym roku ceny mieszkań wzrosną
Źródło zdjęć: © iStock.com

Kupno mieszkania – ceny pójdą w górę

Od 1 stycznia 2019 wchodzi w życie ustawa umożliwiająca przekształcenie gruntów z użytkowaniem wieczystym na własność. Okazuje się, że może to stanowić problem dla firm budowlanych, które mogą być zmuszone do dokonania ponownej opłaty za działkę, na której postawią blok. Wiadomo, że przez niedokładne przepisy deweloperzy mogą odczuć nowe przepisy w dotkliwy sposób. Dotyczy to głównie firm budujących bloki w dużych miastach, gdzie ceny gruntów są większe. Trzeba zaznaczyć, iż przekształcenie z użytkowania wieczystego na własność jest rodzajem pomocy publicznej dla inwestora. Nie może ona przekroczyć kwoty 200 tys. euro. W sytuacji, gdy dojdzie do przekroczenia deweloper będzie zmuszony dopłacić nadwyżkę. Problem polega jednak na tym, ze… nie do końca wiadomo jak ją wyliczyć.

Według wstępnych obliczeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że deweloper za działkę w użytkowaniu wieczystym wycenioną na 6 mln zł będzie musiał dopłacić 4 mln zł po jej uwłaszczeniu. Z tego powodu dodatkowe koszty deweloperzy przeniosą właśnie na konsumentów podnosząc ceny mieszkań.

Paraliż na rynku mieszkaniowym

Osoby, które będą chciały dokonać sprzedaży mieszkania, nie będą mogły tego zrobić bez odpowiedniego zaświadczenia. Największym utrudnieniem jest fakt, że w niektórych przypadkach będzie można na nie czekać nawet rok. To właśnie tyle dostały samorządy na wystawienie dokumentów. Jak wiadomo samorządowcom nie podoba się ustawa, więc niewykluczone, iż będą utrudniać jej stosowanie. To będzie skutkować poważnymi problemami dla osób, które chcą kupić lub sprzedać mieszkania objęte ustawą. Należy podkreślić, ze takich mieszkań jest 2,5 mln, w związku z czym problem może dotyczyć aż 10 mln Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)