Trwa ładowanie...

Mieszkańcy nie chcą supermarketu w zabytkowym budynku na Karłowicach

Mieszkańcy protestują przeciw budowie supermarketu w dawnym siedzibie CK Agora przy pl. Piłsudskiego na wrocławskich Karłowicach. Petycję planują przedstawić prezydentowi miasta.

Share
Mieszkańcy nie chcą supermarketu w zabytkowym budynku na Karłowicach
Źródło: WP.PL, fot: Krzysztof Hawrot
d2f46k0

W budynku przy pl. Piłsudskiego 2-4 na wrocławskich Karłowicach jeszcze do niedawna miało swoją siedzibę Centrum Kultury Agora. Jednak po przeniesieniu placówki na ul. Serbską, miasto zdecydowało się sprzedać obiekt, w którym przed drugą wojną światową mieściła się restauracja „Lindenhof”. Nabywcą została firma „Citronex” ze Zgorzelca, która w 2010 r. zakupiła budynek za 5 mln złotych.

Wtedy pojawiły się plany, by w obiekcie powstał hotel i restauracja. Ich realizacji przeszkodziło jednak wiele czynników formalnych i technicznych. Ostatecznie stwierdzono, że najlepszym pomysłem na zagospodarowanie budynku będzie otwarcie w nim supermarketu spożywczego.

Ten plan wzbudził protest mieszkańców osiedla, na którego czele stanął Krzysztof Szczerba, przewodniczący Rady Osiedla Karłowice-Różanka. Zdaniem protestujących, supermarket oszpeci zabytkowy wygląd karłowickiego ryneczku i doprowadzi do plajty lokalnych sklepików, usytuowanych zarówno przy samym placu, jak i na pobliskich ulicach.

d2f46k0

Dodatkowo, mieszkańcy wyrażają obawę, że przy budowie supermarketu ucierpi także miejscowa zieleń. Obecnie trwa protest na stronie facebookowej „NIE dla supermarketu w Centrum Kultury Agora przy pl. Piłsudskiego we Wrocławiu”. Organizatorzy akcji zapowiadają pikietę na placu i złożenie do władz miasta pisma z żądaniem zmiany przeznaczenia budynku po dawnym CK Agora.

Do protestu na Facebooku dołączyło już ok. 1100 osób.

d2f46k0

Podziel się opinią

Share
d2f46k0
d2f46k0
Więcej tematów