WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mieszkańcy Krymu demonstrują poparcie dla przyłączenia do Rosji. "Wracamy do domu"

Kilka tysięcy osób wyległo wieczorem na plac Lenina w stolicy Krymu Symferopolu, by zademonstrować swą radość po niedzielnym referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji. Ludzie powiewali setkami flag Rosji, tańczyli i śpiewali.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkańcy Krymu demonstrują poparcie dla przyłączenia do Rosji. "Wracamy do domu"
(PAP/EPA, Fot: Hannibal Hanschke)
WP

"Rosja, Rosja!" - skandował tłum, w którym wiele osób wymachiwało flagami Rosji lub było nimi owiniętych. Rodzice przyprowadzili dzieci, często bardzo małe, które siedząc im na barana trzymały baloniki w kolorach rosyjskiej flagi albo machały chorągiewkami w barwach Rosji lub Krymu (niebiesko-biało-czerwonych). Uśmiechnięci ludzie fotografowali się na pamiątkę na tle rosyjskich flag.

Gdy na wielkim ekranie pojawił się podczas transmisji z centrum prasowego szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew i ogłosił, że głosowanie jest ważne, tłum wydał z siebie gromkie "Hurraaa!".

- Jestem bardzo szczęśliwa, że tak się wszyscy zjednoczyliśmy na Krymie i udało nam się wyrazić swoją wolę, zagłosować za rozwojem i przyszłością i za przyszłością naszych dzieci - powiedziała młoda kobieta z małą dziewczynką. - Moja córeczka ma 5 lat. Myślę teraz o jej przyszłości, żeby żyła w stabilnym, rozwiniętym kraju i otrzymała dobre wykształcenie w języku, w którym będzie chciała mówić.

WP

- Nigdy nie byłam tak szczęśliwa jak dziś - powiedziała inna kobieta. - To dla nas wielka radość. 23 lata marzyliśmy o tej chwili. Praktycznie byliśmy okupowani - dodaje.

- Szkoda tylko, że wielu naszych bliskich nie dożyło do tej chwili. Moja mama tego nie zobaczy, tata mojej przyjaciółki też - dodaje jej znajoma. - Podarowano nas Ukrainie i nikt nas nie pytał o zdanie. A teraz sami wypowiedzieliśmy swoje zdanie. Po prostu wracamy do domu - mówi kobieta.

Wyniki sondaży prowadzonych przed lokalami wyborczymi i opublikowanych przez separatystyczne władze po zakończeniu referendum wskazują, że 93 procent mieszkańców Krymu odpowiedziało się za przyłączeniem półwyspu do Rosji, a frekwencja wyniosła prawie 80 procent. Pozwolenie na przeprowadzanie sondażu wyborczego otrzymała tylko jedna organizacja - Republikański Instytut Badań Społecznych i Politycznych, o której brak jakichkolwiek informacji w internecie.

Po ogłoszeniu wyników sondażu nieuznawany przez władze w Kijowie premier Autonomii Siergiej Aksjonow zapowiedział, że Krym przyłączy się do Rosji w możliwie najkrótszym czasie. "Zrobimy wszystko bardzo szybko, ale zrobimy to z zachowaniem wszystkich procedur prawnych" - oświadczył.

WP

Referendum bojkotowali Tatarzy krymscy, stanowiący kilkanaście procent ludności półwyspu. Prorosyjskie władze Krymu wskutek tego nie mogły powołać komisji wyborczych w zamieszkanych przez nich osiedlach - podało radio Swoboda. Tak było w Bakczysaraju i jego okolicach, gdzie krymskie władze nie znalazły chętnych do zasiadania w komisjach - przekazał szef bakczysarajskiej rady rejonowej (powiatowej) Ilmi Umerow.

Polub WP Wiadomości
WP
WP