Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy w Warszawie
Uroczystym koncertem na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się w najbliższą środę (5 lutego) IV Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Weźmie w nim udział 52 młodych instrumentalistów z 17 krajów.
W koncercie wystąpią wybitny wiolonczelista Andrzej Bauer, pianista Maciej Grzybowski (zagra na klawesynie) oraz Aukso - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert będzie transmitowany w II programie Polskiego Radia.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się następnego dnia. Dwa pierwsze etapy odbędą się w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (6-10 lutego), trzeci etap - w Filharmonii Narodowej. Muzykom dopuszczonym do tego etapu towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.
Wśród 52 uczestników konkursu jest jedenaścioro Polaków. Nasz kraj reprezentować będą: Michał Borzykowski, Łukasz Frant, Szymon Krzemień, Olga Łosakiewicz, Karol Marianowski, Adam Misiak, Maciej Młodawski, Aleksandra Ohar, Zofia Owczarek, Krzysztof Pawłowski i Mariusz Wysocki.
Licznie reprezentowane są Rosja, Francja i Niemcy - po 7-8 muzyków. W konkursie wezmą także udział młodzi wirtuozi z Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz Australii, Chin i Korei Południowej. Do konkursu mogli się zgłaszać muzycy w wieku do 24 lat.
Impreza zakończy się 13 lutego w Filharmonii Narodowej koncertem laureatów. Podobnie jak w trzecim etapie, muzykom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa.
Konkurs jest organizowany od 1997 roku przez Fundację Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Odbywa się co dwa lata. Jako jeden z czterech konkursów organizowanych w Polsce jest członkiem Światowej Federacji Konkursów Muzycznych w Genewie i Europejskiej Federacji Młodzieżowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Monachium. Honorowym przewodniczącym jury jest Mścisław Rostropowicz.
Konkurs promuje nie tylko młodych wiolonczelistów, ale także współczesną muzykę polską, przede wszystkim - twórczość jednego z najwybitniejszych jej przedstawicieli, patrona konkursu, Witolda Lutosławskiego. Wśród laureatów konkursu, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, są Bartosz Koziak (I nagroda w 2001 roku) i Dominik Połoński (II nagroda w 1999 roku), zdobywca Paszportu "Polityki" 2002.
W poprzednich edycjach konkursu wzięło udział: 28 (1997), 30 (1999) i 25 (2001) uczestników. Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Krajowe Biuro Koncertowe. (aka)