Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią
Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią. Organizatorzy z ONZ zwracają uwagę, że ważne są działania na rzecz osób uzależnionych, a równocześnie niezbędne jest zwalczanie handlu narkotykami.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon podkreśla, że walka z nałogiem nie jest łatwa. Ale ci, którzy pokonali uzależnienie, prowadzą pełne i produktywne życie. Dodaje, że przeszkodą w tej walce jest przemyt narkotyków; poza tym ważne jest nie tylko dobre prawo, ale także pomoc dla rolników, by nie produkowali oni koki, marihuany czy opium.
- Poza tym istotny jest wymiar zdrowia i praw człowieka. Nie należy karać ludzi za używanie narkotyków. Przecież nie wsadzamy do więzień osób uzależnionych od alkoholu czy tytoniu - mówił podczas konferencji krajów Ameryki Środkowej, Fernando Carrera Castro, minister spraw zagranicznych Gwatemali.
Z zeszłorocznego raportu ONZ wynika, że na świecie jest około 27 milionów ludzi uzależnionych od narkotyków.
Po narkotyki sięgają coraz młodsi. Robert Starzyński z Monaru mówi, że w ich ośrodkach pojawiają się już uczniowie szkół podstawowych. Na pewno zabrakło tu odpowiedniej opieki rodziców. Dlatego tak ważne jest też zaangażowanie nauczycieli. Chodzi o to, żeby dziecko nauczyć dziecko odróżniać dobro od zła.
Robert Starzyński uważa, że również rówieśnicy młodego człowieka mogą wpływać na niego, aby nie sięgał on po narkotyki. Jeżeli zobaczy, że nikt w jego otoczeniu nie jest zainteresowany używkami, to jest szansa, że on też więcej po narkotyki nie sięgnie.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii został wprowadzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest od 25 lat.