PolskaMiędzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

W Teatrach w całej Polsce odbywają się uroczystości z okazji 43. Międzynarodowego Dnia Teatru,
który obchodzony jest 27 marca. Przed spektaklami na wszystkich
scenach w kraju odczytane będzie tego dnia orędzie, którego
autorem jest w tym roku reżyser Jerzy Jarocki.

27.03.2004 13:30

W Warszawie w Teatrze Lalka w sobotę wieczorem odbędzie się premiera "Kopciuszka" wyreżyserowanego przez jednego z najwybitniejszych twórców teatru lalkowego, Czecha Josefa Kroftę. Historię o "Kopciuszku" przedstawią na scenie pokojówki i lokaje z mieszczańskiego salonu początku XX wieku, którzy użyją lalek, jakimi bawiły się nasze prababcie. Premierze towarzyszyć będzie wernisaż wystawy zabawek. Autorką scenografii jest krakowska artystka Joanna Braun.

W Teatrze na Woli wystąpi gwiazda legendarnego, nieistniejącego już Teatru Rapsodycznego z Krakowa, Danuta Michałowska, która obchodzi w tym roku 80. urodziny. W spektaklu "NN, czyli Tatiana po raz 483" artystka wcieli się w rolę księżnej Marii Wołkońskiej, pierwowzoru Tatiany z "Eugeniusza Oniegina" Aleksandra Puszkina, którą Danuta Michałowska w Teatrze Rapsodycznym grała 482 razy.

W Teatrze Studio obejrzeć będzie można wystawę fotografii Wojciecha Plewińskiego z najlepszych spektakli Jerzego Grzegorzewskiego i Józefa Szajny.

W sobotę w siedzibie ZASP-u została wręczona Nagroda im. Leona Schillera, którą otrzymały w tym roku: tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi Monika Maciejewska oraz aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi Matylda Paszczenko-Witkowska.

Złote, srebrne i brązowe Iglice (nagrody dla najbardziej zasłużonych i najpopularniejszych dolnośląskich artystów) zostały przekazane laureatom w sobotę we wrocławskim Ratuszu. W niedzielę zaś odbędzie się benefis "Spirituals Singers Band" z okazji 25- lecia istnienia tej grupy wokalnej.

W Poznaniu oba repertuarowe teatry: Polski i Nowy organizują w sobotę tzw. drzwi otwarte, podczas których można wraz z przewodnikiem obejrzeć zakamarki teatralnych scen. Dodatkowo w Teatrze Nowym odbędzie się uroczyste poświęcenie obu scen, a także garderób, gabinetów i innych miejsc teatralnych.

Kabaretową premierę pt. "Młodzieżowa brygada szturmowa, czyli absurdalizm socrealistyczny" przygotował na Międzynarodowy Dzień Teatru Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się, także w sobotę, polska premiera spektaklu "Klincz" Aleksieja Słapowskiego w reż. Ewy Pytki. Teatr Rozrywki w sobotę proponuje "Evitę".

W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się w sobotę premiera spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza, w reż. Katarzyny Deszcz. Głównym punktem obchodów Dnia Teatru w Bielsku-Białej będzie spotkanie bielskiego środowiska teatralnego i władz miasta, które odbędzie się w czwartek wieczorem.

Gala teatralna w niedzielę zakończy tradycyjnie Olsztyńskie Spotkania Teatralne, które odbywają się po raz dwunasty. Podczas Gali ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu wśród czytelników regionalnej "Gazety Olsztyńskiej" oraz słuchaczy Polskiego Radia Olsztyn na najlepsze role aktorskie Teatru im. Jaracza w Olsztynie.

W toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy z okazji święta zaprezentowany zostanie w sobotę premierowy spektakl "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Bubień.

W Gdańsku główną imprezą Dnia Teatru będzie premiera inscenizacji książki "200 lat teatru na Targu Węglowym w Gdańsku" pod redakcją prof. Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Gdańskiego. Jak co roku marszałek województwa pomorskiego wręczy nagrody teatralne - tym razem za 2003 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)