ŚwiatMiędzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

Orędzia twórców i ogólnopolska akcja "Dotknij teatru". Tak będzie obchodzony 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego - ITI w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".

Międzynarodowy Dzień Teatru
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

27.03.2013 | aktual.: 27.03.2013 06:07

Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony już po raz 52. W tym roku uczestniczy w nim ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Tradycyjnie z okazji święta są publikowane orędzia wybitnych twórców teatralnych. W tym roku autorem przesłania jest Włoch Dario Fo, satyryk i dramaturg, reżyser, kompozytor, laureat literackiego Nobla z 1997 roku. W orędziu napisał o problemach, które aktorzy i zespoły mają ze znalezieniem publicznej przestrzeni teatralnej, z której mogliby się zwrócić do publiczności. Winą za taką sytuację Dario Fo obarczył kryzys.

Autorem polskiego przesłania pod hasłem "Grajmy Fredrę" jest Andrzej Seweryn. W związku z trwającym Rokiem Fredry, artysta zachęca do grania utworów komediopisarza nie "z sentymentu dla rzeczy dawnych czy obowiązku wobec tradycji", ale z szacunku dla aktorów i widzów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w całej Polsce odbędą się premiery teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania literackie. Ponadto w naszym kraju już po raz czwarty jest organizowana ogólnopolska akcja kulturalna pod hasłem "Dotknij teatru". Obejmuje ona różnorodne działania, jak: spektakle, spotkania, warsztaty, próby otwarte, wystawy, zwiedzanie kulis, czy projekcje. Dzięki nim widzowie mogą poznać teatr "od kuchni", zaś artyści i animatorzy kultury podzielą się doświadczeniami, zaprezentują swoje projekty i lepiej poznają potrzeby widzów.

Akcja "Dotknij teatru" została zainicjowana przez łódzkich artystów trzy lata temu. W tym roku obejmie ponad 500 wydarzeń. Wezmą w niej udział teatry, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje i stowarzyszenia.

27 marca jest także świętem Teatru Polskiego Radia, zwanego "Teatrem wyobraźni". W Polsce tradycja teatru radiowego ma ponad 87 lat, czyli tyle, ile liczy Polskie Radio. Za dzień narodzin Teatru PR uznaje się datę 29 listopada 1925 roku, kiedy to nadano pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego, w radiofonizacji Mikołaja Alojzego Kaszyna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)