PolskaMiędzynarodowy Dzień przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi

Międzynarodowy Dzień przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi

9 listopada we
Wrocławiu odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i
Antysemityzmem, a w dniach 17 - 29 listopada w Krakowie akcja "Kraków dla Tolerancji". Współorganizatorem obu imprez jest Polskie Stowarzyszenie Antyfaszystowskie
"Nigdy Więcej".

08.11.2005 | aktual.: 08.11.2005 23:06

W środę przypada Międzynarodowy Dzień przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi, obchodzony w rocznicę tzw. Nocy Kryształowej, czyli pogromów Żydów zorganizowanych w 1938 r. przez hitlerowców. Opinie naukowców na temat ruchów neofaszystowskich w Polsce są podzielone.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech inspirowani przez władze bojówkarze zniszczyli synagogi, żydowskie sklepy, firmy i siedziby gmin. Nazwa "noc kryształowa" pochodzi od widoku, jaki w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. przedstawiały ulice niemieckich miast, zasypane odłamkami szkła wybitych szyb.

W wyniku zajść spalono setki synagog, zniszczono tysiące sklepów i domów mieszkalnych. Zamordowano - według różnych szacunków - od kilkudziesięciu do 200 Żydów, a do obozów koncentracyjnych deportowano ok. 20 tys. ludności żydowskiej. "Noc kryształowa" rozpoczęła okres zaostrzonych prześladowań Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Od 1988 r. rocznica tzw. Nocy Kryształowej jest obchodzona, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, jako Międzynarodowy Dzień przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi. Tego dnia w wielu miastach Europy odbywają się marsze i protesty przeciw działalności ruchów neofaszystowskich.

Według historyka dr Pawła Skibińskiego, współczesne ruchy neofaszystowskie, np. skinheadzi, są marginalne. Obecnie słowo "faszyzm" straciło historyczne znaczenie, bo jest stosowane - wzorem propagandy komunistycznej - jako inwektywa wobec politycznych przeciwników - powiedział dr Skibiński.

Tymczasem takie organizacje, jak francuski Front Narodowy, austriacka Partia Wolności, czy Młodzież Wszechpolska, choć radykalnie prawicowe, nie mają wiele wspólnego z przedwojennymi faszystami włoskimi czy nazistami niemieckimi - podkreślił.

Skibiński przyznaje, że Europie zagrażają konflikty na tle rasowym - takie jak we Francji, ale, w jego opinii - nie prowokują ich przywódcy skrajnej prawicy.

Innego zdania jest socjolog dr Rafał Pankowski, członek zarządu europejskiej sieci antyrasistowskiej UNITED for Intercultural Action z siedzibą w Amsterdamie. Narodowe Odrodzenie Polski i Młodzież Wszechpolska to przykłady skrajnie nacjonalistycznych organizacji działających wśród młodzieży - uważa dr Rafał Pankowski.

Wyjątkowo niebezpiecznym forum propagowania rasizmu jest Internet, bo trafia do wielu naiwnych młodych ludzi podatnych na propagandę ksenofobii - podkreślił. Stowarzyszenie domaga się likwidacji rasistowskich polskich stron internetowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)