ŚwiatMiędzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia 2019. Sprawdź, jak obchodzimy urodziny Hansa Christiana Andersena?

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia 2019. Sprawdź, jak obchodzimy urodziny Hansa Christiana Andersena?

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia 2019. Zobacz, co to za dzień i dlaczego obchodzimy go w dniu urodzin duńskiego pisarza i poety, Hansa Christiana Andersena.

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia 2019. Sprawdź, jak obchodzimy urodziny Hansa Christiana Andersena?
Źródło zdjęć: © iStock.com

02.04.2019 | aktual.: 02.04.2019 14:27

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia 2019

We wtorek, 2 kwietnia 2019 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Należy zaznaczyć, że to święto nie bez powodu wypada akurat dziś. 2 kwietnia jest rocznicą urodzin duńskiego pisarza i poety, Hansa Christiana Andersena, autora takich baśni jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Mała Syrenka”. Wiadomo, że święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY)
i co roku jego gospodarzem zostaje inne państwo. Impreza odbywała się między innymi w Japonii, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, USA oraz Polsce, która była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – jak obchodzimy to święto?

Wiadomo, że w obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci angażują się liczne biblioteki, domy kultury oraz księgarnie. W tym dniu organizują liczne wydarzenia mające na celu promowanie literatury dla dzieci, na przykład poprzez różnego rodzaju wystawy, warsztaty oraz dyskusje. W tym dniu warto także wspomnieć o organizowanej od 2001 akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, mającej na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. Wzbudzenie zainteresowania książkami u dzieci jest istotne, ponieważ pomoże im rozwinąć pamięć, wyobraźnię oraz słownictwo. Lektury dostarczają również wiedzy z różnych dziedzin, a przy tym mają w sobie duży ładunek emocjonalny, który wzbudzi w najmłodszych wrażliwość i empatię.

Zobacz także
Komentarze (13)