PolskaMiędzynarodowe Targi Książki odwołane

Międzynarodowe Targi Książki odwołane

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Konkurencja - Ars Polona, która organizowała Międzynarodowe Targi Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu.

18.04.2011 | aktual.: 18.04.2011 16:39

W zeszłym roku odbył się pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie. Bunt wydawców przeciwko Ars Polonie, firmie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), doprowadził do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki (WTK).

WTK powstały z inicjatywy wydawców, którzy od lat narzekali na wysokie ceny stoisk proponowane przez Ars Polonę i monopolistyczny charakter prowadzenia imprezy. W marcu 2010 powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której firma Murator Expo ma 40% udziałów, reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad organizacją imprezy. Ceny stoisk w PKiN, które zaproponował Murator, były rok temu o ok. 20% niższe niż ceny proponowane przez Ars Polonę.

W zeszłym roku obie imprezy odbyły się w tym samym miejscu - warszawskim Pałacu Kultury i Nauki - w odstępie tygodnia. Wydawcy, a także częściowo publiczność, podzielili się pomiędzy konkurujące imprezy; w obu wzięło udział po około 300 edytorów. I Warszawskie Targi Książki odwiedziło 28 tys. gości, a 55. Międzynarodowe Targi Książki - 36,5 tys.

Obserwatorzy rynku podkreślali, że w Warszawie nie ma miejsca na dwie tak duże imprezy wydawnicze, zwłaszcza jeżeli obie będą się odbywały w maju i w tym samym miejscu. Mimo że w tym roku Ars Polona przedłużyła o dwa tygodnie termin nadsyłania zgłoszeń na targi (z 30 marca na 15 kwietnia), ostatecznie zdecydowała się na zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki.

- Od ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się obiektem niezwykle brutalnego, niewiele mającego z zasadami uczciwej gry gospodarczej, ataku konkurencji. (...) Konkurenci, stosując ceny niższe od kosztów wytworzenia, korzystając z zaplecza finansowego firmy Murator EXPO, zdołali przyciągnąć część wystawców, dotychczas uczestniczących w naszych targach. Działaniu temu wyraźnie sprzyja obecne kierownictwo Pałacu Kultury i Nauki, które nie bacząc na wieloletnią współpracę, umożliwiło organizację konkurencyjnej imprezy, mając świadomość, że głównym jej celem jest wypchnięcie z rynku Ars Polony. (...) Skutkiem tego jest ujemny wynik finansowy poprzedniej edycji Międzynarodowych Targów Książki i strata, jaką przyniosły one naszej firmie - napisał prezes Ars Polony Grzegorz Guzowski w oficjalnym komunikacie.

- Ars Polona wystąpiła na drogę sądową przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki, domagając się zakazania im czynów nieuczciwej konkurencji. Wystąpi również o zobowiązanie ich do naprawienia szkody, jaką działaniem swym wyrządzili interesom Ars Polony. Równocześnie, kierując się troską o dotychczasowych partnerów biznesowych, chcąc oszczędzić im konieczności ponoszenia podwójnych kosztów związanych z uczestnictwem w obu projektach, zarząd postanowił zawiesić organizację Międzynarodowych Targów Książki do czasu rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu sądowym. Wyrażamy przekonanie, że w przyszłym roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie ponownie, już po raz pięćdziesiąty szósty, zaproszą Was do siebie - deklaruje Guzowski.

Grzegorz Górny z zarządu spółki Warszawskie Targi Książki odpowiada: "W zeszłym roku odbyły się dwie majowe imprezy targowe w Warszawie i uczestnicy mieli możność porównać. Porównali i wybrali - teraz widzimy efekty". Podkreślił w rozmowie z PAP też, że w przeciągu ostatnich 11 lat Ars Polona zawiesiła, oprócz Międzynarodowych Targów Książki, trzy inne imprezy. - Przestała organizować Krajowe Targi Książki, Targi Książki Edukacyjnej i Targi Książki Akademickiej - zaznaczył.

Również Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, zaznacza, że wydawcy wolą Warszawskie Targi Książki. - Zadecydowali wydawcy. To oni kupują powierzchnię wystawienniczą, to oni zdecydowali się na przejście do konkurencyjnej imprezy. Łatwość, z jaką się to dokonało, jest charakterystyczna. Mamy nadzieję, że Warszawskie Targi Książki będą coraz lepsze - powiedział Piotr Marciszuk.

W podobnym duchu wypowiada się Grzegorz Gauden, prezes Instytutu Książki. - Za Warszawskimi Targami Książki stoją właściwie wszyscy najwięksi polscy wydawcy. To samo w sobie wystarcza za komentarz. Jeżeli oni uznali, że nie chcą uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Książki, to widocznie mieli ku temu powody - powiedział Gauden.

II Warszawskie Targi Książki odbędą się w tym roku w dniach 12-15 maja w PKiN.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)