Międzynarodowe Biennale Plakatu w Wilanowie
Otwarciem wystawy konkursowej i ogłoszeniem
nazwisk laureatów zainaugurowano 21.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Jak poinformowała kurator ekspozycji Katarzyna Matul, w tym roku na biennale nadesłano rekordową liczbę 3086 plakatów 1338 projektantów z 58 krajów.
Na wystawie w Wilanowie będzie można zobaczyć zaledwie część nadesłanych plakatów - 510 w kategoriach: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 prac w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego.
Podczas otwarcia biennale ogłoszono werdykt jury konkursu. W kategorii plakatów ideowych złotym medalem uhonorowano Marka Gowina z Australii i jego pracę "Olej niszczy pokój".
Plakat pt. "Król Lear" Ronalda Curchoda z Francji jury oceniło jako najlepszy plakat w sekcji kultury.
Najlepszym plakatem w kategorii reklama ogłoszono pracę pt. "Piękno, Neo" autorstwa Yumiko Meya z Japonii.
Za najlepszy debiut pierwszą nagrodę w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego uhonorowano Polkę Anitę Wasik i jej plakat "Wykorzystywanie przez korporację".
Po raz pierwszy swoją nagrodę przyznało Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej - nagroda przypadła Kleonowi Medugoracowi za plakat "Anzeiga". Jury uzasadniło swój wybór spójnością graficzną plakatu.
Nagrodzone prace można od niedzieli oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Pierwsze Biennale w Wilanowie zostało zorganizowane w 1966 roku. Międzynarodowe Biennale Plakatu objęte jest stałym patronatem International Council of Graphic Design Associations (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów). Tegoroczne biennale wpisuje się w jubileusz 40-lecia Muzeum Plakatu. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji plakatu artystycznego w świecie liczącą ponad 54 tys. tytułów.