Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została uszkodzona
Mikroskopijny meteoroid zrobił dziurę w jednym z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rosjanie zapewniają, że amerykańsko-rosyjskiej załodze stacji nic nie grozi. Zdjęcia dziury przesłano na Ziemię, do dalszych analiz. To pierwszy taki przypadek na ISS, do tej pory ślady po meteoroidach wykrywano w panelach baterii słonecznych.
Dziura została zauważona w rosyjskim module Zaria podczas wyjścia dwóch astronautów w przestrzeń kosmiczną. Prawie sześciogodzinny spacer w kosmosie odbyli 6 czerwca dwaj Rosjanie, Fiodor Jurczikin i Oleg Kotow. W tym czasie na pokładzie ISS pozostała Amerykanka, Sunita Williams.
Podczas wyjścia w przestrzeń kosmiczną kosmonauci zainstalowali kabel sieciowy w module Zaria, a także dodatkowe panele ochronne przeciwko pyłowi kosmicznemu (Service Module Debris Protection - SMDP) w module Zwiezda. Przygotowali również rosyjski eksperyment naukowy.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS składa się obecnie z 6 modułów. W przyszłości ma zostać rozbudowana do 16 modułów. Składanie modułów na orbicie rozpoczęto w 1998 r., a pierwsza załoga zamieszkała na stacji w roku 2000. Stacja krąży wokół Ziemi na wysokości od 320 do 350 km, wykonując prawie 16 okrążeń globu w ciągu jednego dnia.