Trwa ładowanie...
d1onapi
17-06-2005 16:30

Międzynarodowa Giełda Birofiliów w Żywcu

Otwarcie wystawy "Tradycje piwowarskie
Żywiecczyzny" w żywieckim muzeum zainaugurowało dwudniową
X Międzynarodową Giełdę Birofiliów. W imprezie uczestniczy około 2
tysięcy kolekcjonerów piwnych pamiątek z Polski oraz m.in. także z
Łotwy, Estonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

d1onapi
d1onapi

Na wystawie w jednej z sal XV-wiecznego zamku żywieckiego, gdzie mieści się muzeum, odtworzono wygląd XIX-wiecznej karczmy. Rarytasem jest oryginalna XIX-wieczna szafa, z której nalewano piwo. Według jednego z organizatorów imprezy Grzegorza Zwierzyny, pochodzi ona z Cieszyna. Przed II wojną światową służyła w karczmie prowadzonej przez miejscowych Żydów.

W gablotach - obok kufli, etykiet i butelek - znalazły się dokumenty poświadczające wielowiekowa tradycję ważenia piwa w Żywcu. Wyeksponowano między innymi dokument z 1537 roku podpisany przez właścicieli Żywca Jana i Wawrzyńca Komorowskich nadający mieszczanom prawo do "robienia słodów, warzenia i szynkowania piwa".

Wieczorem w piwiarni żywieckiej obok browaru odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Piw Domowych, pokaz kulinarny Roberta Makłowicza, a także koncerty muzyczne. Birofile zwiedzą także browar żywiecki i zobaczą pokaz palenia słodu tradycyjną metodą.

Zasadnicza część Giełdy rozpocznie się w sobotę wcześnie rano. Wówczas kolekcjonerzy będą eksponować swoje zbiory na dziedzińcu piwiarni żywieckiej.

Birofil i były długoletni pracownik browaru żywieckiego Władysław Gawliński powiedział, że tradycja ważenia piwa w Żywcu sięga końca XV wieku. W 1856 roku Habsburgowie wybudowali duży browar, który w pierwszym roku wyprodukował 17 tysięcy hektolitrów piwa. Gawliński dodał, że piwo żywieckie, zwłaszcza porter, za granicą popularne było jeszcze przed I wojną światową.

d1onapi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onapi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj