Trwa ładowanie...
ddjld7h
21-05-2007 11:39

Między kosmosem a konsumpcją




Własne mieszkania w blokach, prawdziwe buty zamiast gumiaków, brylantyna na włosach – w taki sposób ZSRR ery Chruszczowa wyprzedał rewolucyjne ideały na rzecz małej, drobnomieszczańskiej stabilizacji.

ddjld7h
ddjld7h

Rok 1957 był dla Związku Radzieckiego przełomowy. Referat wygłoszony przez Chruszczowa na XX zjeździe KC KPZR w 1956 roku rozpoczął proces destalinizacji i dał początek odwilży politycznej i kulturowej. W życiu codziennym wydarzenia te były równie mocno odczuwalne, jak pierwsze oznaki obiecywanego dobrobytu. W tym roku miało miejsce kilka bardzo ważnych wydarzeń: Sputnik 1 jako pierwszy okrążył Ziemię, Światowy Festiwal Młodzieży stał się symbolem otwarcia kulturowego i politycznego, pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do nowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty.

Obietnica zapewnienia wszystkim obywatelom przestrzeni mieszkalnej była asem w rękawie Nikity Chruszczowa. Większość obywateli Związku Radzieckiego mieszkała w tamtym okresie w ciasnych barakach lub w mieszkaniach kwaterunkowych podzielonych między kilka rodzin, z jedną wspólną łazienką i kuchnią na każdym piętrze. Chruszczow każdej rodzinie obiecał własne małe mieszkanie. W południowo-zachodniej części Moskwy znajduje się renomowana dzielnica Czeriomuszki, a w niej „eksperymentalne osiedle marzeń”. W 1957 roku mieszkańcy mogli się wprowadzić do pierwszych domów, zbudowanych metodą przemysłową z prefabrykatów. Architekci bardzo starannie zaplanowali rozmieszczenie budynków, punktów widokowych i przesmyków. Zdjęcia szczęśliwych mieszkańców osiedla marzeń znajdowały się w każdej gazecie.

Melodia wielkiej płyty

Wielkiemu kompozytorowi Dymitrowi Szostakowiczowi zlecono skomponowanie muzyki do komedii muzycznej o pierwszym osiedlu nowych bloków. Premiera „Moskwa, Czeriomuszki” odbyła się w styczniu 1957 roku w Operetce Moskiewskiej. Utwór naszpikowany był cytatami i nawiązaniami do ówczes­nych przebojów muzycznych i popularnych utworów klasycznych, jak na przykład „Jezioro łabędzie”. Hitem ulicy stał się walc czeriomuszkowski.

Monica Rüthers

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".

ddjld7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddjld7h
Więcej tematów