Trwa ładowanie...
24-01-2010 18:40

Miedwiediew: traktat z USA uzgodniony na 95%

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że optymistycznie ocenia szanse na podpisanie nowego rosyjsko-amerykańskiego układu, mającego zastąpić zawarty w 1991 roku traktat o redukcji broni strategicznej (START-1). Według Miedwiediewa, tekst dokumentu jest już uzgodniony w 95 procentach.

Miedwiediew: traktat z USA uzgodniony na 95%Źródło: AFP
d1cwhoy
d1cwhoy

Rosyjski prezydent mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Soczi, nad Morzem Czarnym, gdzie będzie gościł przywódców Armenii i Azerbejdżanu, Serża Sarkisjana i Ilhama Alijewa.

- 95% problemów uzgodniono. Mam optymistyczne oczekiwania, jeśli chodzi o układ - powiedział Miedwiediew. - Z prezydentem Barackiem Obamą wyraźnie określiliśmy granice, czego nie możemy my i czego nie mogą oni - dodał.

Miedwiediew podkreślił, że Rosja nie zrezygnuje z poruszania w negocjacjach z USA tematu obrony przeciwrakietowej. - Temat ten będziemy podnosili obowiązkowo. Nieszczerze jest mówić o strategicznych siłach jądrowych bez poruszania tematu obrony przeciwrakietowej. Jeśli odpala się rakiety nuklearne, odpala się też antyrakiety - wyjaśnił.

Podpisany w 1991 roku traktat START-1 wygasł 5 grudnia 2009 roku. USA i Rosja ogłosiły 4 grudnia, że układ pozostanie w mocy, póki trwają rozmowy na temat nowego. Toczą się one w Genewie. Ich kolejna runda - jak zapowiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow - rozpocznie się na początku lutego.

d1cwhoy

Podstawowe parametry nowego traktatu uzgodnili w lipcu ubiegłego roku w Moskwie prezydenci dwóch krajów. Porozumieli się wtedy, że w ciągu siedmiu lat od wejścia w życie nowego układu Rosja i USA zredukują liczbę nuklearnych głowic bojowych do 1500-1675, a systemów ich przenoszenia - do 500-1110. Dolne pułapy to propozycje Moskwy, a górne - Waszyngtonu. W październiku strona amerykańska zaproponowała obniżenie limitu środków przenoszenia do 800.

W tym tygodniu poufne rozmowy na temat nowego traktatu w Moskwie prowadzili wysłannicy Obamy: jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, generał James Jones i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, admirał Mike Mullen. Strona amerykańska poinformowała po nich, że osiągnięto znaczący postęp.

W zeszłym tygodniu o postępach w pracach nad nowym układem mówił w Moskwie podsekretarz w Departamencie Stanu USA William Burns.

d1cwhoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cwhoy
Więcej tematów