ŚwiatMichnik o 20-leciu wolności: to najlepszy czas Polski

Michnik o 20‑leciu wolności: to najlepszy czas Polski

Minione dwudziestolecie było dla Polski najlepszym okresem w ciągu ostatnich 300 lat - przekonywał redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik podczas wykładu
wygłoszonego w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu w Polsce.

22.05.2009 | aktual.: 22.05.2009 11:14

- Polska jest krajem fantastycznego sukcesu - mówił Michnik.

Michnik podkreślił, że do przemian, które rozpoczęły się w 1989 roku, doszło dzięki porozumieniom, zawartym w trakcie rozmów przy Okrągłym stole. Jak zaznaczył, bezkrwawa polska rewolucja nie byłaby możliwa bez zgody politycznej ówczesnych przywódców dwóch przeciwnych obozów: Lecha Wałęsy ze strony "Solidarności" i generała Wojciecha Jaruzelskiego, który reprezentował wówczas stronę rządzącą.

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" wskazał, że choć Polska zbudowała w ciągu ostatniego dwudziestolecia gospodarkę rynkową, do dziś nie udało się jej osiągnąć standardów państwa prawa, ani odnieść sukcesów w walce z korupcją.

- 20 lat temu chcieliśmy demokratycznych wyborów, społeczeństwa obywatelskiego i wolnego rynku. Nie zastanawialiśmy się jednak nad prawem i systemem sądowniczym - powiedział.

Pobyt Michnika w Kijowie stał się okazją do dyskusji o sytuacji państwa ukraińskiego. Mówiąc o stosunku polskich elit do Ukrainy Michnik zadeklarował, iż nadal pozostaje ona bardzo ważnym elementem polityki zagranicznej Warszawy.

- Mamy proukraińskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wychodzi w tych sprawach nawet przeciwko własnemu elektoratowi i nieco ostrożniejszy rząd premiera Donalda Tuska, który jednak także doskonale rozumie wagę Ukrainy - podkreślił Michnik.

Redaktor "Gazety Wyborczej" nie chciał prognozować przyszłości Ukrainy, zapewnił jednak, że Ukraińcy mają w Polakach oddanych przyjaciół.

- Patrzymy na Ukrainę z ogromnym niepokojem, ale i trzymamy za was kciuki: Ukraina nie może przegrać - powiedział Michnik w Kijowie.

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)