Michał Woś gościem programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska).
Co dziś w programie? - Jeżeli w Polsce nie może być kary śmierci, nie ma takiej kary eliminującej ze społeczeństwa w ten sposób, to tą karą, która powinna się pojawić w Kodeksie karnym, powinna być kara bezwzględnego dożywocia, czyli taka kara, która powoduje, że osoba idzie do więzienia i nigdy z tego więzienia już nie wychodzi. Nie ma możliwości przedterminowego zwolnienia - mówił we wtorek w programie "Newsroom WP" minister w kancelarii premiera Michał Wójcik.
Polityk odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej konferencji Zbigniewa Ziobry ws. zmian w Kodeksie karnym. Po zabójstwie 18-letniej Magdy M. minister sprawiedliwości zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących podobnych przestępstw. Kogo obejmą zmiany? Za jakie zbrodnie? Czy jest zielone światło od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla procedowania takich reform?
W opinii byłego prokuratora krajowego Janusza Kaczmarka, samo zaostrzanie kar może nie wystarczyć, a państwo powinno się skupić bardziej na leczeniu zaburzeń seksualnych i terapii. - Nie jestem zwolennikiem zmieniania przepisów prawa dla jednego przypadku. Ciągłe zaostrzanie kar spowoduje, że nie będzie czego już zaostrzać, a nowe regulacje mogą okazać się niewystarczającym panaceum na takie przestępstwa. O ile np. zaostrzenie przepisów w przypadku podatku VAT spowoduje, że potencjalni przestępcy będą mieli świadomość, co im grozi, to w przypadku przestępstw na tle seksualnym mężczyźni z nieleczonymi zaburzeniami będą popełniać takie czyny nadal, bez względu na dotkliwość kary - uważa Kaczmarek.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o ostatnie medialne wypowiedzi prezesa PiS. Marian Banaś uważa, że został zniesławiony i znieważony. Czy Banaś pokazuje, że wojna się nie skończyła, a może dopiero się zaczęła? Czy prokuratura potraktuje to zawiadomienie poważnie?
Czy Solidarna Polska podpisze się pod nową umową koalicyjną, w której byłaby również sygnatura partii Adama Bielana?
Czy porozumienie Pawła Kukiza z PiS to krok przed faktyczną koalicją?
Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wraca do rządu. Ma zostać ministrem ds. cyfryzacji. Przypomnijmy, Cieszyński podał się do dymisji niedługo po kontrowersyjnej transakcji na zakup respiratorów od handlarza bronią, za którą był współodpowiedzialny. Po rezygnacji z pracy w resorcie zdrowia został wiceprezydentem Chełma. Urząd Miasta potwierdził już, że przestanie on pełnić tę funkcję w przyszłym tygodniu.