Michał Dworczyk zapowiada przyspieszenie działań. Seria spotkań
Premier Mateusz Morawiecki organizuje spotkanie ws. "przyspieszenia działań mających dbać o dobre imię Polski". Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o IPN wywołała ostrą reakcję ze strony Izraela. W poniedziałek ma dojść do dwóch spotkań z ambasador Izraela. Rozmawiać będzie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz przedstawiciel premiera.
29.01.2018 | aktual.: 29.01.2018 07:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Premier Izreala Benjamin Netanjahu, "zdecydowanie sprzeciwia się" ustawie, która zakłada wprowadzenia kar za używanie m.in sformułowań "polskie obozy śmierci". Jego zdaniem, Polska ustawą zaprzecza współudziałowi Polaków w Holocauście.
Do sprawy odniosła się podczas obchodów upamiętniających 73. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz ambasador Izraela. - W Izraelu ta nowelizacji została potraktowana jako możliwość karania świadectw ocalałych z Zagłady – mówiła Anna Azari.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział w TVP Info specjalne spotkanie na poniedziałek. Mają w nim uczestniczyć przedstawiciele m.in. MSZ, ministerstwa kultury, Sejmu i Senatu. – Będzie mowa o przyspieszeniu pewnych działań, których efektem ma być dbałość o dobre imię Polski, o rzeczywiste przedstawianie historii i miejsca Polski w Europie – powiedział.
Michał Dworczyk zaznaczył, że nie będzie mówił przed spotkaniem, jakie to mogą być działania. Jednak zaznaczył, że zmiany będą związane z instytucjami i działaniami na forum międzynarodowym.
W poniedziałek, na prośbę strony izraelskiej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela Anną Azari. Również w poniedziałek, może dojść do spotkania przedstawiciela premiera z ambasador Izraela.
Zobacz także
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawę o IPN, która zakłada karę grzywny lub nawet 3 lat więzienia za przypisywania narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Chodzi o m.in. o zwrot "polskie obozy śmierci".