Trwa ładowanie...
d3cjkk2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Michaił Chodorkowski: Władimir Putin wiedzie Rosję ku upadkowi

Były szef koncernu Jukos, krytyk Kremla i przez wiele lat najbardziej znany rosyjski więzień, Michaił Chodorkowski, uważa, że prezydent Władimir Putin przetrwa zachodnie sankcje, lecz doprowadził Rosję do takiej stagnacji, że kraj ten może upaść.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Alexander Zemlianichenko)
d3cjkk2

Ten niegdyś najbogatszy Rosjanin, główny udziałowiec koncernu naftowego Jukos, został aresztowany i skazany w 2003 r. za defraudację i oszustwa podatkowe, po tym gdy krytykował Putina i jego politykę. W 2013 r. został ułaskawiony przez Putina i wyjechał za granicę. Nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne.

Chodorkowski powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters, że Putin przetrwa spadek cen ropy naftowej do 45 dolarów za baryłkę, lecz im dłużej utrzyma się u władzy, tym większe dla Rosji stworzy zagrożenie.

Zdaniem Chodorkowskiego Putin, który zasiadł na Kremlu w ostatnim dniu roku 1999, pogrążył Rosję w stagnacji podobnej do tej, która podkopała siłę Związku Radzieckiego w latach 70. za czasów Leonida Breżniewa.

d3cjkk2

- Jesteśmy w ostatniej fazie okresu stagnacji breżniewowskiej. Putin jest młodszy, więc to, niestety, może potrwać dłużej - uważa Chodorkowski. Sądzi też, że Zachód pod presją swych biznesmenów złagodzi sankcje wobec Rosji.

- Jeśli pytacie mnie, czy Rosja przetrwa w obecnych granicach, gdy Putin odejdzie, odpowiem, że szanse na to są większe, gdy odejdzie w ciągu 5-8 lat, niż gdyby miał odejść za lat 15 - powiedział Michaił Chodorkowski.

Pominął milczeniem pytania o to, czy on sam będzie się ubiegał o prezydenturę; podkreślił, że interesuje go praca na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

d3cjkk2

Podziel się opinią

Share

d3cjkk2

d3cjkk2
Więcej tematów