RegionalneWarszawaMiasto zlikwiduje kilkaset barier architektonicznych dla niepełnosprawnych

Miasto zlikwiduje kilkaset barier architektonicznych dla niepełnosprawnych

Co roku ratusz przeznacza na to 1 mln złotych.

Miasto zlikwiduje kilkaset barier architektonicznych dla niepełnosprawnych

Ponad milion złotych zostanie wydanych w tym roku na likwidację barier architektonicznych. Pieniędzy wystarczy na zmiany w ponad dwustu miejscach utrudniających poruszanie się po mieście.

To trzecia edycja projektu likwidacji barier architektonicznych we współpracy miasta i twórców Warszawskiej Mapy Barier (www.mapabarier.siskom.waw.pl). Rokrocznie Rada Warszawy przeznacza na ten cel 1 mln zł. W 2014 r. za tę kwotę usunięte zostały bariery w 209 miejscach Warszawy; w 2015 r.

- Za te pieniądze modernizujemy miejsca, gdzie bariery są uciążliwe, ale jednocześnie łatwe i szybkie do likwidacji, tak aby bez konieczności prowadzenia kosztownych prac uzyskać efekt czyli ułatwienie w poruszaniu się po mieście – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. - To przede wszystkim zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki, brak pasów ostrzegawczych - dodaje.

Przykładem walki z barierami architektonicznymi jest remont chodnika na ul. J. Dwernickiego od ul. Wiatracznej do ul. Z. Mycielskiego wykonany przez Zarząd Dróg Miejskich. Oprócz obniżenia krawężników i montażu żółtych płyt (pasy ostrzegawcze), które informują o zbliżaniu się do krawędzi chodnika, ułożono nową nawierzchnię, a wzdłuż ulicy zastosowane zostały też białe pasy prowadzące z płyt o nawierzchni ryflowanej. Na przystankach autobusowych zastosowano krawężniki peronowe (zaokrąglone u podstawy) typu Kassel, ułatwiające autobusom podjazd do krawędzi peronu. W ten sposób ulica stała się przyjaźniejsza nie tylko dla osób niepełnosprawnych, z dysfunkcją ruchową, rodziców z wózkami, ale także dla seniorów i wszystkich osób, którym zbyt wysokie krawężniki czy zły stan chodnika sprawiają wiele trudności.

W tym roku Zarząd Dróg Miejskich deklaruje zmiany w 214 miejscach. Usunie szereg barier z całych ciągów ulicznych, np. na Białołęce z ul. Marywilskiej, na Bielanach z ul. Marymonckiej, a na Pradze z ulic Namysłowskiej i Wileńskiej oraz okolic pl. gen. J. Hallera. Tak jak w poprzednim roku, w projekt zaangażowały się też dzielnice, które nadesłały 187 propozycji barier do usunięcia.

Przeczytaj też:

Obraz
inwestycjabarieryniepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)