Miasto zapłaci za złodzieja
Sto tysięcy złotych wypłaci miasto Poznań policjantom, którzy złapią na gorącym uczynku złodzieja samochodowego. Ma to położyć kres pladze, jaką są kradzieże samochodowe.
12.05.2005 | aktual.: 12.05.2005 08:59
W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku w Poznaniu skradziono 970 samochodów, a policjanci zanotowali 1033 włamań z kradzieżami do samochodów.
- Kradzieże samochodowe lub kradzieże z włamaniem do samochodów są jednymi z najbardziej dokuczliwych czynów i stanowią około 40 procent wszystkich przestępstw – mówi Wojciech Wośkowiak, radny z komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego Rady Miasta Poznania.
– Trzeba położyć im kres – wtóruje mu Jacek Tomczak, przewodniczący tej komisji. – W miejskim programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego, og-raniczenie przestępczości samochodowej jest priorytetem, potwierdzonym w planie rozwoju miasta 2005-10. Chcemy faktycznie to pokazać, dać dodatkową motywację do skutecznego działania wymierzonego w złodziei.
Radni wymyślili zatem, by skorzystać ze skutecznego wzoru szeryfów i zapłacić za złodziejskie głowy. Pomysł nie jest nowy w Poznaniu, bo za wyniki w pracy płaci sama policja. Komendant miejski Zdzisław Stachowiak sprawdza osiągnięcia swoich podwładnych i najskuteczniejszemu w miesiącu policjantowi wypłaca nagrodę. Płaci też za złapanych złodziei samochodowych. Radni zawęzili wymagania do złapania na gorącym uczynku złodzieja kradnącego samochód lub włamującego się do niego. Kwota stu tysięcy złotych, określona we wtorkowej uchwale Rady Miasta, będzie przekazana komendantowi miejskiemu. Nie będzie wypłatą jednorazową, ale będzie dzielona według włas- nych ustaleń policjantów.
– Sytuacja materialna policjantów jest skromna, a mają oni bardzo wiele innych zadań, dotyczących m. in. rozbojów, czy napadów – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik KMP Poznań. – Jednak wyasygnowanie takiej nagrody za osiągnięcia w zatrzymywaniu złodziei samochodowych jest niesamowitą motywacją do działania w tym kierunku. Policjanci na pewno wytężą wszystkie siły, by mieć jak najlepsze wyniki.
Wykrywalność kradzieży samochodowych
2000 r. – 2,6%
2004 r. – 5,4%
obecnie – około 6%.
Zgłoszenia kradzieży samochodowych
2000 r. – 5417
2004 r. – 3751
Grzegorz Okoński